Takip Edin

Mobil

Xiaomi’nin aldığı yeni patent ön ve arka kamerayı tamamen gizliyor

Yayınlanma tarihi

-

Çinli teknoloji devi Xiaomi, akıllı telefon piyasasında son zamanlarda görünen en ilginç tasarım patentini almış olabilir. Ekran kasa oranını en faydalı bir şekilde arttırmak isteyen Xiaomi yeni bir pop-up mekanizmasını kullanmayı planlıyor.

Günümüzde tüm telefon üreticileri, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için yoğun çalışmalarda bulunuyor. Deneyimi arttırmanın en önemli etkenlerden birisi ise iyi bir ekran deneyiminden geçiyor. Ekran kasa oranının arttırılması için zamanla bir çok çözüm yolu arandı. Ekranın üstünde yer alan çentik, delik veya pop-up mekanizma… her bir çözüm yolunun farklı dezavantajlar ürettiğini biliyor. Son olarak ZTE, Axon 20 5G modelinde ön kamerayı ekran altına yerleştirerek işleri farklı bir seviyeye taşıdı. Xiaomi’nin de bu teknoloji için bir süredir çalışmalar yaptığını biliyoruz. Fakat, henüz şimdiye kadar somut bir gelişmeyle karşılaşmış değiliz.

Şimdi gelelim haberimize konu olan patente. Xiaomi’nin yeni aldığı patentte yer alan pop-up mekanizması net olarak görünüyor. Bu mekanizmayı ilginç yapan detay ise, hem ön hemde arka kamera bu yapının içerisinde gizlenmesi. Ön ve arka bölümde ikili kamera kurulumuna izin veren bu yapı, daha iyi bir selfie deneyimi sağlayabilir. Ayrıca, arka kameraların gizlenmesi, zamanla kamerada oluşabilecek çizilmeler için de koruyucu görevi görebilir.

Tabi yapının cihazın maliyetine ne kadar katkı yapacağını veya Xiaomi’nin ön kamerayı ekran altına yerleştirmeyi başarmasına çok az zaman kalmışken, bu tasarıma sahip bir cihaz tanıtacak mı bilemiyoruz. Ancak, Çinli teknoloji devinin yeni yapılar üretmek konusundaki isteği gözden kaçmıyor.