Takip Edin

Yazılım

Windows 7’nin bir yıllık ömrü kaldı

Yayınlanma tarihi

-

Microsoft, 22 Ekim 2009 tarihinde kullanıma sunduğu Windows 7 işletim sistemine 14 Ocak 2020 tarihinde desteğini keseceğini açıkladı.

Windows 7, 2009 yılında piyasaya sürüldükten sonra 2015 Ocak’ta genişletilmiş destek aşamasına girdi.Bu, kullanıcıların 2015’ten sonraki beş yıl boyunca ücretsiz kritik güvenlik yamaları, hata düzeltmeleri ve teknik destek alabilecekleri anlamına geliyordu.Genişletilmiş destek aşamasının beşinci yılı 14 Ocak 2020‘de doluyor.

Yani Microsoft 14 Ocak 2020’den itibaren Windows 7’den desteğini çekecek ve bu tarihten itibaren Windows 7 kullanıcıları kritik güncelleştirmeleri ve güvenlik düzeltmelerini alamayacak.

Bu tarihten sonra da, dileyen kullanıcılar Windows 7 işletim sistemini bilgisayarlarına kurabilecekler. Fakat kurulan cihazlara bir daha hem güvenlik güncellemesi gelmeyerek her türlü zararlı yazılıma açık olacak.

Günümüzde bile sade ve hızlı yapısıyla halen en çok tercih edilen Windows sürümlerinden biri olan Windows 7, teknoloji dünyasında adını altın harflerle yazdırmayı başardı.