Takip Edin

Sosyal Medya

WhatsApp, Facebook ile veri paylaşacağını açıkladıktan sonra Signal ve Telegram indirmeleri fırladı

Yayınlanma tarihi

-

WhatsApp kısa süre önce Facebook ile veri paylaşmak için kullanım koşullarını değiştirdi. Pavel Durov, Telegram’ın faydalarından herkesi uygulamaya davet etti, Microsoft Skype’a geçmeye çağırdı ve Elon Musk Signal’i tavsiyede bulundu.Görünen o ki WhatsApp bu durumda kan kaybetmeye başladı, Signal ve Telegram’ın indirilme sayısı büyük oranda arttı.

Signal, Apple App Store ve Google Play dünya genelinde 6 ila 10 Ocak arasında 7,5 milyon cihaza yüklendi. Bu, bir önceki haftaya göre 43 kat fazla. Bu, uygulamanın geçmişinde haftalık ya da hatta aylık maksimum Signal kurulumu sayısıdır. Telegram ise, çarşambadan pazara dünya genelinde 5,6 milyon kez indirildi.

Bununla beraber, popülaritede başka büyüme faktörleri de olabilir. Örneğin, The Daily Telegraph’a göre, daha gizli habercilere başvuran milyonlarca insan, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sansürdeki artışla da ilişkilendirilebilir. Hatırlayın: ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçilerinin protestolarından sonra, ikincisinin hesapları bir dizi sosyal medyada bloke edildi. Dahası, popüler sağcı sosyal medya Parler Google Play ve Apple App Store’da engellendi, hatta Amazon, yayınların yetersiz sansürlenmesi sebebiyle barındırma hizmetlerini reddetti.

Signal ve Telegram, mesajların hedeflenen alıcı olmayanlar tarafından okunmasını önleyen uçtan uca şifreleme kullandığını iddia ediyor. Bu iki uygulamanın indirilmesindeki artış, WhatsApp’ın 4 Ocak’ta gizlilik politikasında bir güncelleme yayınlamasından sonra geldi. WhatsApp, 2016’dan beri bazı verileri Facebook ile paylaşıyor. Ancak önceden, kullanıcılar bundan vazgeçme seçeneğine sahipti. 8 Şubat’tan itibaren, WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcılardan güncellenen koşulları kabul etmeleri isteniyor.

WhatsApp mesajları şifrelenmiştir ve teoride Facebook bunların içeriğini göremez. Ancak WhatsApp, artık en temel şirketiyle paylaşabileceği pek çok başka veri topluyor. Bu, telefon numarası, işlem verileri, hizmetler hakkında bilgiler, diğer kişiler ve şirketlerle etkileşimler ve mobil cihazlar gibi bir hesabın kaydedilmesine ilişkin bilgileri içeriyor. WhatsApp, Facebook tarafından iletilen verilerin altyapıyı, güvenliği ve korumayı iyileştirmek için kullanıldığını bildiriyor.