Takip Edin

İnternet

WhatsApp, Apple’ı yeni gizlilik etiketleri nedeniyle rekabete aykırı davranışlarla suçluyor

Yayınlanma tarihi

-

Popüler mesajlaşma hizmeti WhatsApp, Apple’ın geliştiricilerin hangi kullanıcı verilerini topladıkları hakkında bilgi vermeleri gereken yeni politikasını eleştirdi. Bu veriler, App Store’da sitede yayınlanan tüm yazılımlara eşlik edecek yeni gizlilik etiketleri oluşturmak için toplanıyor.

Raporda ayrıca, Apple’ın yeni politikasının rekabete aykırı olduğu, çünkü kendi messenger iMessage’ın şirketin cihazlarına daha önce yüklenmiş olduğu ve App Store’da barındırılmadığı belirtildi. Bu, kullanıcıların Apple’ın messenger gizlilik kısayollarını görmeyeceği ve bu sebeple iMassage’ın en güvenli ürün olduğu izlenimini edinebileceği manasına gelir.

“Biz etiketler yerli ve üçüncü parti uygulamalar arasında tutarlı olmalıdır inanıyoruz ve uygulamaları kişilerin gizliliğini korumak için almış olduğumuz bu adımları yansıtır, ” WhatsApp bir açıklamada. Ayrıca, kullanıcılara indirilen ve iMassage gibi daha önce yüklenmiş uygulamalar arasında gizlilik kısayollarını karşılaştırma becerisi sağlamanın önemini de belirtildi.

Apple öncelikle WWDC 2020’de gizlilik etiketlerini duyurdu ve yeniliğin kullanıcıların bir uygulamanın hangi verileri topladığını çok daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını belirtti. 8 Aralık 2020’den itibaren, yazılım ürünlerini App Store’da yayınlayan geliştiricilerin, uygulamalarının ne tür kullanıcı bilgileri topladığına ilişkin bilgi vermeleri gerekiyor. Gizlilik etiketlerinin eksiksiz olarak ne zaman App Store’da görüneceği ve sıradan kullanıcılar tarafından görüntülenebilir hale geleceği hala bilinmiyor.