Takip Edin

Mobil

Uzayan ekranlı telefon OPPO X 2021 duyuruldu

Yayınlanma tarihi

-

OPPO, “Inoo Day” etkinliğinde uzayan ekranlı konsept telefonu OPPO X 2021 modelini duyurdu. 6,7 inç boyutundan 7,4 inç boyutuna uzayabilen esnek OLED panele sahip ekranı bulunan cihazla akıllı telefon sektöründe yeni bir çığır açılacak gibi görünüyor.

Roll motor güç aktarma organını kullanılırken, ekranı zarar görmeden açılması için iki yandan da eşit güç sağlayan iki ayrı motordan destek alıyor. Ayrıca, bu cihazda ekran genişliği katlanabilir telefonların aksine istenilen genişlikte kullanıma imkan sağlanıyor.

Bu yuvarlanma mekanizmasına rağmen, cihaz üzerindeki ekranda herhangi bir bükülme veya görünür katlanma bulunmuyor. Bunu sağlamak için OPPO mühendisleri, ekran tarafında 6.8 mm’lik bir kavisli bir kaydırıcıya sahip bir yatak tasarladı. Bu kavis, ekranın herhangi bir görünür katlanma olmadan geri dönmesini sağlıyor.

Kayar mekanizmayı arkadan korumak için OPPO, bir dış sabit çerçeve ve içinde bir kayar çerçeveden oluşan dinamik bir çerçeve kullanıyor. Ekran açıldığında ise iç kısımları daha iyi korumak için kayan çerçeve ve arka pil kapağı arka panelden çıkıyor.

OPPO X 21 konsept bir tasarıma sahip olduğundan piyasaya sürülmeyecek. Fakat yapımında 112 ekran patentinin alındığı bu cihazın akıllı telefon teknolojisine büyük katkıda bulunacağını söyleyebiliriz.