Takip Edin

Sosyal Medya

Twitter, mart ayında Scope uygulamasını sonlandıracak

Yayınlanma tarihi

-

Twitter, bugün paylaştığı bir blog gönderisinde Twitter, Periscope mobil uygulamalarını Mart 2021’e kadar kullanımdan kaldıracağını açıkladı.

Şirket açıklamada, “Gerçek şu ki Periscope uygulaması sürdürülemez bir süredir bakım modu durumunda ve geçtiğimiz birkaç yıl içinde, kullanımın azaldığını gördük ve uygulamayı destekleme maliyetinin sadece zamanla artmaya devam edeceğini biliyoruz.” 2020’de yaşanan her şeyden dolayı yeniden bir duyuru yapacağını belirtiyor.

Önümüzdeki yıla kadar çevrimdışı olmayacaklarsa da, Twitter zaten uygulamayı kısıtlamaya başladı. Şirketin bugün yayınladığı bir güncelleme ile yeni kullanıcıların bir hesaba kaydolmasını engelliyor. Şirketin yayınını yaptığı bir SSS’ye göre, Twitter üzerinden paylaştığınız tüm yayınlar tekrar olarak yayınlanacak ve şirket, Mart 2021’den önce kaydettiğiniz herhangi bir içeriğin arşivini indirebileceğinizi söylüyor. Dahası, Scope internet sitesi insanların herkese açık olarak yayınını yaptığı videoların salt okunur bir arşiv olarak kalacak. Ve hala Twitter üzerinden yayın yapmaya karar verenler için, bunu uygulamanın Twitter için canlı yayın özelliği kullanımda kalacağı belirtildi.

Twitter’ın Periscope’u kapatmayı planladığına dair söylentiler, geliştirici ve sık kullanılacak olan özellikli dedektif Jane Manchun Wong , uygulama içerisindeki bir kapatma bildirimine atıfta bulunan kod parçacıkları bulduğunda geçen hafta dolaşmaya başlamıştı. Twitter, uygulama halka açılmadan önce 2015 senesinde Periscope’u satın aldı. 2016 senesinde şirket, Periscope’un işlevlerinin çoğunu direkt olarak en temel uygulaması aracılığı ile kullanıma sunmaya devam etti. O dönemde Periscope, insanların indirdiği en popüler uygulamalardan biri olduğu ve hatta Meerkat gibi rakiplerin kapatılmasında rol oynayacak kadar ileri gitmişti. Ancak, o zamandan beri Twitch ve YouTube gibi platformlar tarafından gölgede bırakıldı.