Takip Edin

Bilim

Türksat 5A uydusundan ilk sinyal alındı

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye saati ile sabaha karşı 05.15’te fırlatılan Türksat 5A uydusundan 35’inci dakikadan sonra ilk sinyal alındı.

Türksat 5A, SpaceX tarafından ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı. Sabaha karşı 04.28’de planlanan uydunun fırlatışı, hava şartlarından dolayı 05.15’e kadar gecikti. Fakat fırlatma operasyonu başarıyla gerçekleşti ve uydudan 35’inci dakikadan itibaren sinyal alınmaya başladı.

Konu ile alakalı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıklamalarda bulundu.

Yıllar süren çalışmaların neticesinin bugün uydunun başarılı bir biçimde fırlatılmasıyla alındığını söyleyen Karaismailoğlu, hem mutlu hem de gururlu olduklarını dile getirdi.

Uydunun yörüngesine doğru hareket etmeye başladığını anlatan Karaismailoğlu, “Türksat 5A uydumuzdan 35’inci dakikadan sonra ilk sinyal geldi. Uydumuz, yolculuğuna devam ediyor. Bu yolculuk dört ay sürecek. Daha sonra testlerimizi yapacağız ve uydu faaliyete alınacak.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, 5A uydusunun ardından 5B ve 6A uydularının fırlatılmasının geleceğini ifade ederek, “Şu anda imalatları tamamlanan ve testleri yapılan Türksat 5B uydumuzu da haziran ayında fırlatmayı planlamaktayız.” dedi.

Türksat 6A ile alakalı çalışmaların da devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, Türksat 6A’nın da 2022’nin ilk aylarında fırlatılmasının planlandığını belirtti.