Takip Edin

Sosyal Medya

TikTok 18 yaşında küçükler için kullanma şartlarını katılaştırdı

Yayınlanma tarihi

-

sosyal medya platformu TikTok, 18 yaşın altındaki kullanıcılar için daha katı kuralları açıkladı. Geliştiriciler, diğer hesap sahipleri ve içeriklerle etkileşim kurma yeteneklerini sınırladılar.

13 ile 15 yaş arasındaki çocukların hesapları artık varsayılan olarak bireysel olarak ayarlanacak. Bu, TikTok’un bu profili üçüncü taraf kullanıcılara önerme özelliğini devre dışı bırakacağı ve hesap sahiplerinin tüm “arkadaşları” manuel olarak onaylaması gerekli olduğu manasına geliyor. Geri kalanı için, çocuğun hesabının içeriğine erişim kapatılacaktır.

Ek olarak, geliştiriciler bu tür hesapların etkileşimini sınırlayacaktır. Sosyal ağ, düet, “birleştirme” (başkalarının videolarından alıntıları kendi başlarına ekleme) ve onlar için video indirme alternatiflerini kaldırdı. Yayınlar hakkında yorum yapma becerisi de sınırlı olacaktır. Kullanıcı ayarlardaki yorumları kapatmadığı sürece sadece “arkadaşlar” yayınlar hakkında yorum yapabilir.

16 ile 17 yaşları arasındaki hesap sahipleri için düetler ve “birleştirme”, sadece “arkadaşlar” için geçerli olmaya devam edecek. Videolarını indirmek varsayılan olarak mevcut olmayacak, ancak isterlerse bu seçeneği değiştirebilirler.

Ebeveynler ve Öğretmenler Derneği (PTA), Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi ve diğer bazı kuruluşlar, sosyal ağ kurallarındaki değişime olumlu yanıt verdiler. Bunun sosyal ağları gençler için daha güvenilir hale getireceğine inanıyorlar.

Bu, 18 yaşın altındaki kullanıcılara uygulanmakta olan ilk TikTok sınırlaması değildir. Sosyal ağ, direkt olarak mesaj alışverişi yapma, canlı yayın gönderme ve çok daha fazlasını yapma yeteneklerini sınırladı. Ayrıca şirket, uygulamaya Aile Eşleştirme ebeveyn kontrolü alternatifini de eklemiştir .

TikTok söz konusu olduğunda, geliştiricilerin içeriği çocuklar arasında kontrol etmesi özellikle önemlidir, çünkü gençler geniş bir kitleye sahiptir. Şirkete göre site kullanıcılarının %41’i 16 ile 24 yaşları arasında.