Takip Edin

Elektrikli Araç

Tesla, Facebook’u geride bırakarak piyasa değerine göre en büyük beşinci şirket oldu

Yayınlanma tarihi

-

Tesla, 8 Ocak Cuma günü piyasa değeri açısından Facebook’u geçti. Akşam saatlerinde Tesla hisseleri %5,5 artarak şirketin piyasa değerini 802,6 milyar dolara çıkarırken, Facebook hisseleri ise düştü. Facebook şu anda yaklaşık 755,8 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Tesla S

Elektrikli otomotiv şirketi Tesla, diğer teknoloji devleri Apple, Microsoft, Amazon ve Alphabet’in ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde beşinci en büyük şirket oldu. Dikkat çekici bir şekilde, Tesla çok kısa sürede havalandı. Ocak 2019’da Tesla, 100 milyar doları aşan piyasa değeriyle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk halka açık otomobil şirketi oldu. Sadece 10 ayda, sermayesi 500 milyar doları aştı. 2020’de Tesla hisseleri %700’den fazla yükseldi. Karşılaştırıldığında, geçen yıl Facebook hisseleri yaklaşık ise %32 arttı.

Kendisi için başarılı bir yılı geride bırakan şirket, Aralık ayında ABD borsalarında işlem gören en büyük sermayeye sahip 505 halka açık şirketin bulunduğu bir hisse senedi endeksi olan S&P 500’e katıldı.

Tesla, Musk’ın liderliğinde üst üste beş çeyrek boyunca kar elde etti. Tesla geçen yıl 499.550 araç teslim etti ve şu anda üretim ve satışları artırmak için Austin (ABD, Teksas) ve Brandenburg’da (Almanya, Berlin yakınında) yeni fabrikalar inşa ediyor.