Takip Edin

Elektrikli Araç

Tesla elektrikli pickup modeli Cybertruck’ı tanıttı

Yayınlanma tarihi

-

Elektrikli otomobil devi Tesla, gerçekleştirdiği etkinlikte uzun zamandır tanıtılması beklenen pickup modelini duyurdu. Köşeli tasarımıyla dikkat çeken aracın, dayanıklılık konusunda da büyük iddiası bulunuyor.

Tesla Cyburtruck, günümüzde rastlamadığımız bir tasarıma sahip. Köşeli yapısı be sert paslanmaz çelikten üretilen çelik zırhlı gövdesi aracı sıradışı kılıyor. Etkinlikte uzun zamandır, pickup modellerinin benzer tasarımlarla piyasaya sürüldüğüne dikkat çeken Tesla CEO’su Elon Musk, aracın bu konudaki tabuları yıkacağından bahsetti.

Teknik özellikler bakımından da oldukça güçlü bir araç olan Cybertruck, 100 km/h hıza sadece 2,9 saniyede çıkabiliyor. 400 km, 480 km ve 800 km menzile sahip olan üç farklı batarya seçeneği bulunan araç, “Supercharges” teknolojisini destekleyen şarj istasyonlarında 250 kW hızlı şarjı destekleyecek. Ayrıca bu araç, 14 ton yük çekme, 3,5 ton taşıma kapasitesi sahip.

Cybertruck’ın gövdesi ve camı güçlü darbelere dayanıklı olarak geliyor. Tanıtım etkinliğinde çekiçle aracın gövdesine vurma gösterisi başarılı olurken, Cama yapılan çelik bilye testi başarısız oldu. Bu sonuç sonrası şaşkınlığını gizleyemeyen Musk, güncellemeyle bu sorunun çözüleceğinden bahsetti.

Üretimine 2021 yılında başlanacak Tesla Cybertruck’ın 39 bin 900 dolar başlangıç fiyatı bulunuyor. Aracın 4×4 ve 800 km menzile sahip modeliyle 69 bin 900 dolara satılacak.