Takip Edin

Bilim

Tarihe yön vermiş 10 kadın mucit

Yayınlanma tarihi

-

Josephine Cochrane – Bulaşık Makinesi

Konforumuzu artıran, zaman kazandıran ve hijyen sağlayan önemli araçlardan bulaşık makinasının mucidi 1839-1913 yılları arasında yaşamış Josephine Cochrane’di. “Eğer hiç kimse bir bulaşık makinesi icat etmiyorsa, o halde ben de bunu kendi başıma yapacağım!” diyerek işe başladığı söylenir. Hali vakti yerinde olan Cochrane tamamen ihtiyaç nedeniyle bu fikri bulmuş, harekete geçmiş ve icadını gerçekleştirmişti.


Maria Beasley – Can Kurtaran Salı

1878-1898 yılları arasında bir mühendislik dahisi Maria Beasley. Patentini aldığı gereçler ayak ısıtıcılarından, tren yolu güvenliğine kadar uzanan çok geniş bir yelpazeymiş. Ona en büyük kazancı getiren yaptığı fıçı yapma makinasi olsa da, Beasley’nin 1882’de patentini aldığı cankurtaran salı, muhtemelen insanlik tarihine en büyük katkısı olmuştur.


Marion Donovan – Kullan At Bebek Bezi

ABD’li bir girişimci olan Marion Donovan, bebek bezlerinin henüz günümüzdeki kadar gelişkin olmadığı bir dönemde kumaş bezlerin sızdırmasını önlemek için işe koyulmuş, 1949 yılında bir duş perdesini kumaş beze dikerek ortaya çıkardığı bezlerin önce patentini almış, daha sonra ise üreticilere pazarlamıştır.


Mary Anderson – Otomobil Cam Sileceği

Amerikalı bir gayrimenkul yatırımcısı, çiftlik sahibi, bağcı ve cam sileceğinin mucitidir. Kasım 1903’te Anderson; cam sileceği olarak adlandırılan, araba içerisinden kontrol edilebilen, otomatik araba cam temizleyicisi aleti icat etmiş ve patentini almıştır. Daha önceleri yağmurlu havalarda  sürücüler kafalarını camdan çıkarmak zorunda kalıyorlardı.


Sarah Breedlove – Saç Dökülmesi İlacı

ABD’nin kendi emeğiyle milyoner olmuş ilk kadını olarak tarihe geçmiş ve ilhan kaynağı olmuştur. Sarah Breedlove, yaşadığı dönemde Afroamerikan kadınlarda çok sık rastlanan saç dökülmesi ve kafa derisi hastalıklarıyla baş etmek üzere yola çıkan Breedlove, yaptığı deneyler neticesinde geliştirdiği ve “Madam C. J. Walker” etiketiyle pazarladğı saç ürünleriyle hem pek çok kadının derdine deva oldu, hem de binlerce Arfoamerikan kadına iş imkânı sağladı. Kozmetik sektörünün kurucularından biri olarak kabul edilir.


Hedy Lamarr – Frekans Atlamalı Yayılma Spektrumunu

Oyuncu Hedy Lamarr’ın İkinci Dünya Savaşı başlarında merak saldığı uygulamalı bilimler, onu, gizli haberleşme sisteminin icadına kadar götürür. Lamarr’ın çalışmaları bugün gündelik hayatımızın olmazsa olmazları arasında bulunan Wi-Fi ve Bluetooth teknolojilerinin gelişimine olanak sağladı. 


Grace Murray Hopper – Cobol Yazılımı

Tümamiral Grace Murray Hopper Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdi. Bugünkü bilgisayarların atalarından olan, bir oda kadar büyük ve 5 ton ağırlığındaki ilk büyük ölçekli bilgisayar Grace Hopper tarafından geliştirilmiş ve kendi icadı olan donanımlarla zenginleştirilmişti. Yazıyı bilgisayar diline çeviren “compiler” donanımı ve ticari bilgisayar yazılımı “COBOL”da da çalışmalarını Harvard’da sürdüren Hopper’ın imzası bulunuyordu. 


Stephanie Kwolek – Kurşun Geçirmez Yelek

Sayısız güvenlik görevlisinin hayatını kurtaran icadın mucidi kimyager Stephanie Kwolek. Araba tekerleklerini daha dayanıklı ve hafif bir maddeden üretmeye çalışırken 1964’te buluşunu yapmış. Çelikten beş kat daha güçlü olduğu düşünülen Kevlar’ın patenti 1966’da alınmış.


Maria Telkes – Güneş Enerjisi İle Çalışan Isıtma Sistemi

Maria Telkes 1940’larda güneş enerjisi akımının öncülerindendi. Macaristan doğumlu bilim insanı, Amerika’da çalışmalarını geliştirdikten sonra ilk denemesini Londra’daki İskoçya Dışişleri Ofisi için yapmış ve mekânın üç kış boyunca bu buluşla ısınmasını sağlamıştı.


Reklam