Takip Edin

Bilgisayar

Steve Wozniak tarafından çizilen Apple II bilgisayarının şeması, açık artırmada 630.000 dolara satıldı

Yayınlanma tarihi

-

Apple II, şirketin ikinci üretim bilgisayarı oldu ve çok büyük bir popülerlik kazandı. RR Auction, yakın zamanda Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak tarafından bireysel olarak yazılan bir bilgisayar devre şeması ve programlama talimatlarını 630.272 dolara satıldığı açıklandı.

Dokümanlar, beş sayfalık veriler ve bunların grafik kağıdındaki notlarını, 12 sayfalık el yazısıyla yazılmış bir programlama kılavuzunu ve veri yolu kaynakları, sistem saati, ekran, senkronizasyon ve adres oluşturma başlıklarını içeren altı fotokopiyi ve birkaç not.  Müzayededen önce Wozniak belgelerin gerçekliğini şahsen onayladı ve bunların paha biçilemez olduğunu ifade etti. Veriler, ilk Apple II prototipinin üretildiği 1975 senesine kadar uzanıyor. Daha sonra Wozniak, taşınabilir hesap makinelerinin geliştirilmesinde yer alan Hewlett-Packard’da hala mühendis olarak çalışıyordu.

Ayrıca açık artırmada 736.862 dolara satılan bütünüyle işlevsel bir eski Apple bilgisayar, 175 adet tirajla piyasaya sürülen ilk Apple bilgisayardır. Koleksiyonerler tarafından çok değer verilen bu bilgisayarların yarısından azı bugüne dek ayakta kaldı. Müzayedede satılan diğer partiler arasında Jobs ve Wozniak imzalı 74.535 $ ‘a mal olan “Battleship” klavye ve 12.501 $’ a satılan Jobs’un imzalı Monsters, Inc. nüsha sayfası nüshası vardı.