Takip Edin

Mobil

Samsung’un yeni hedefi kamerayı ekranın altına gizlemek

Yayınlanma tarihi

-

Katlanabilir ekranlı Galaxy F modelini yakın zamanda duyuran Samsung, yeni hedefini açıkladı. Tamamen ekrandan oluşan bir ön panel oluşturmak isteyen Güney Koreli teknoloji devi, ilk aşama olarak ön kamerayı ekranın altına gizleyecek.

Son dönemde akıllı telefon tasarımında en önemli sorun ön kameranın nasıl konumlandırılacağı. Bazı firmalar sürgülü sistemle ön kamerayı tamamen görünmez yaparken, bazıları da çentikli veya delikli ekran üreterek bu soruna çözüm sağlamaya çalışıyor. Sürgülü ön kamera sistemi ekran kasa oranı olarak iyi bir seçenek olarak görülüyor fakat bu sistemi kullanan telefonlar yüz tanıma sistemini diğer telefonlardan daha gecikmeli olarak çalıştırıyor.

Samsung’un bu noktada aradığı çözüm yolu, ekrana entegre bir kamera sistemi. Bu kamera sistemi OLED panelin altına yerleştirilecek olan kamera kullanıcı tarafından görülmeyecek ancak, herhangi bir işlev kaybı olmadan çalışabilcek. Böylece ekran kasa oranı olarak %100‘e yakın bir deneyim sunmak isteyen Samsung’un bu teknoloji önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde geliştirmenin yolunu arıyor.

Ayrıca ekrana entegre hoparlör sistemi de geliştiren Koreli dev, daha kompakt bir tasarım dili oluşturmak için tam gaz çalışıyor.