Takip Edin

Mobil

Samsung, ekran üretimini Çin’den Hindistan’a taşıyor

Yayınlanma tarihi

-

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Hindistan’nın kuzey bölgesinde fabrika kurma kararı aldı. Kararı alma nedeni olarak, üretim hattı ile ilişkili maliyetlerin yeni kurulacak fabrikada daha düşük olması olarak gösteriliyor.

Hindistan, ikinci en büyük potansiyel akıllı telefon pazarı. Apple ve Xiaomi burada akıllı telefon üretimini çoktan kurdular. Hindistan yetkilileri, ülkedeki üretimi yerelleştirme taahhütleri karşılığında devlet sübvansiyonlarına güvenebilecek şirketlerin bir listesini belirliyor. Samsung, toplu halde 6,65 milyar dolar teşvik alacak 16 şirket arasında yer alırken, Apple’a Hindistan’da hizmet sunan Foxconn, Wistron ve Pegatron da listede yer almakta.

Samsung, LCD üretimini Çin’den Hindistan’a taşıma projesi kapsamında 95 milyon dolar tutarında imtiyazlı finansman alacak ve arazi vergisinden muaf olacak. Firmanın Hindistan’da üretmiş olduğu LCD paneller, akıllı telefon üretiminde kullanılacak. İşletmenin inşası için toplamda yaklaşık 654 milyon dolar harcanacak, 510 yerel sakini için iş sağlayacak ve önümüzdeki yıl çalışmaya başlayacak. Kuzey Hindistan’da, dünyanın en büyük Samsung cep telefonu fabrikalarından biri halihazırda faaliyet gösteriyor. Hindistan için bu proje, Çin ile artan çatışmanın ışığında da siyasi bir öneme sahip.