Takip Edin

Bilim

Rusya’nın geliştirdiği COVID-19 aşısı testleri olumlu sonuçlar veriyor

Yayınlanma tarihi

-

Bildiği üzere Rusya bir süredir ürettiği COVID-19 aşısını test ediyor. Sputnik-V adı verilen aşının deneklerden yüzde yüzünde antikor üretiminde başarılı olduğu saptandı.

Tıp dünyasının en saygın dergilerinden biri olan The Lancet, Rusya’nın geliştirdiği COVID-19 aşısının test sonuçlarını paylaştı. Haziran ayında insanlar üzerinde denenmeye başlanılan bu aşının, deneklerin tümünde antikor üretimini arttırdığı saptandı. İlk etapta 76 deneğin bulunduğu testlerde, antikor oluşmasının yanı sıra hiçbir yan etki görünmedi.

Bu gelişmelerin COVID-19 salgını ile mücadelede olukça büyük adımlar olduğu belirtilirken, uzmanlar bu aşının henüz uluslararası testleri geçmediğini ve kullanım konusunda oldukça dikkatli olunması gerektiğinin uyarısı yapıyor.

Ayrca, aşının üretilmesi noktasında yatırımları bulunan Rusya Direkt Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev, “Haftalardır aşımızı kötülemek ve kuşku doğurmak amacıyla batının bize yönelttiği tüm sorulara cevap verdik. Şimdi Batı’nın aşılarına ilişkin sorular sorma sırası bizde.” açıklamalarında bulunarak Avrupalı devletlere tepkisini gösterdi.