Takip Edin

Bilim

Robot destekli ilk kalp ameliyatı başarısız oldu

Yayınlanma tarihi

-

İskoçya’da yaşanan olayda, ilk robot kalp kapakçığı ameliyatı sonucu hasta Stephen Pettitt hayatını kaybetti. Operasyon ölümle sonuçlandığı için soruşturma başlatıldı. Hatanın robotta mı? yoksa doktorlardan mı? kaynaklandığını araştırmalar sonucu ortaya çıkacak.

Dr. Sukuraman Nair (Solda) ve hasta Stephen Pettitt (Sağda)

Operasyon sonrası baş cerrah Sukumaran Nair ve asistan cerrah Thassee Pillay, robotun çıkardığı yüksek ses nedeniyle operasyon sırasında iletişim sıkıntısı yaşandığına dair açıklamada bulundu. Nair operasyon sırasında, robotun dikişler yanlış bir şekilde attığını söylemek amacıyla bağırmak zorunda kaldığını, e bu sırada robotun hastanın aort damarlarına zarar verdiği ve kamerasına kan bulaşan robotun kontrolünü bırakıp açık kalp ameliyatına geçseler de sonuç alamadıklarını belirtti.

Uzman kardiyotorasik cerrah Kevin Brennan, erken ayrılmaları nedeniyle kontrolörleri suçlarken, Ulusal Sağlık Örgütü’nden Barry Speker operasyonu yöneten Sukumaran Nair’i gerekli eğitimleri eksik aldığı için suçladı. Suçlamalar karşısında başka ameliyatlara girmekten dolayı eğitimlere katılamadığını belirten Nair, eleştirileri kabullendi. Cerrahlar, robot desteğiyle bir operasyon gerçekleştirmesi için en az 40 sefer cansız mankenler üzerinde eğitim ameliyatı gerçekleştiriyorlar.

Daha öncede robot destekli ameliyatlar yapılmış. Fakat ilk defa kalp kapakçığı ameliyatı yapılmış. Ayrıca hastanın normal kalp ameliyatı olsaydı, kurtulma şansının çok yüksek olduğunu söyleniyor.

Reklam