Takip Edin

Mobil

Qualcomm Snapdragon 855 tanıtıldı

Yayınlanma tarihi

-

Qualcomm, Hawaii’de gerçekleştirdiği lansmanda yeni nesil işlemcisi Snapdragon 855’i tanıttı. 5G teknolojisini ilk kez desteklen işlemci olan Snapdragon 855’in ilk kez kullanılacağı telefonda belli oldu.

Android telefonlarda 2019 başlarından itibaren göreceğimiz bu işlemci bir önceki nesildeki Snapdragon 845’e göre yaklaşık üç kat daha fazla yüksek performans sağlıyor. Qualcomm’un 7nm sürecinde üretilen Snapdragon 855’in, Apple’ın ürettiği A12 Bionic ve Huawei üretimi Krin 980’den daha yüksek performans anlamında daha üst seviyede olduğunu iddia ettiğini de belirtelim.

İşlemcinin detaylarına baktığımızda, 4. nesil Al Engine altyapısı üzerinde kurulduğu görülüyoruz. Bundan dolayı kameranın yapay zekayla daha iyi iletişim kurmasını sağlayan bu yapı, daha profesyonel çekim yapılmasına imkan sağlıyor. İşlemcinin içeriğinde 1,8GHz frekans hızıyla çalışan dört çekirdek, 2,4GHz frekans hızıyla çalışan üç çekirdek ve 2,8GHz frekans hızıyla çalışan tek çekirdek bulunuyor. Ayrıca Adreno 640 grafik işlem birimiyle birlikte gelen bu işlemci, yüksek grafik isteyen uygulamalarda bir önceki nesle göre %20 daha yüksek performans sağlayacak. İşlemcinin en büyük ilgiyi çeken özelliği bağlantı seçenekleri olduğunu söyleyebiliriz. Snapdragon 855’te 5G X50 ve 4G X24 modem bulunuyor.

Lansmanda OnePlus CEO’su Peter Lau‘da konuşma yaparken, Qualcomm’un bu yıla kadar çok büyük yenilikler yaptığından söz ederken, Snapdragon 855 kullanan ilk cihazın OnePlus‘ın yeni amiral gemisi olacağını açıkladı. OnePlus 7 olduğunu düşündüğümüz bu cihazın, CES 2019‘da tanıtılması bekleniyor.