Takip Edin

Mobil

Qualcomm, konumunu güçlendirmek için eski Apple çalışanlarının yonga geliştirme girişimini satın aldı

Yayınlanma tarihi

-

Qualcomm bugün, eski Apple çalışanları r tarafından kurulmuş olan yonga geliştirme girişimi Nuvia’yı 1,4 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Qualcomm, Nuvia’nın tasarımlarını akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve arabalara yönelik işlemcilerine entegre etme planlarını duyurdu.

Bu gelişme, Qualcomm’un rakibi Apple ile senelerce süren patent davalarının ardından mobil işlemci pazarında yeniden liderlik kazanması için önemli bir adım teşkil ediyor. Anlaşma, Qualcomm’un CEO’sunun değişikliğinin duyurulmasının ortasında geldi. Liderlik değişikliğinin 30 Haziran’da yapılması düşünülüyor ve Qualcomm’un tarihinde yeni bir aşamanın başlangıcı olması olası.

Apple’ın iPhone için işlemciler geliştirmekten sorumlu eski üç üst düzey yarı iletken ürün mühendisi tarafından kurulmuş olan Nuvia, sunucu yongalarında kullanılmak üzere geliştirildiğini söylediği özel işlemci çekirdeği tasarımları üstünde çalışıyor. Qualcomm ayrıca şirketin geliştirmelerinin kapsamını genişletmeyi ve bunları akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve araba bilgi-eğlence sistemleri için amiral gemisi işlemcilerde kullanmayı planlıyor.

Qualcomm’un birkaç yıldır Microsoft işlemcilerini tedarik ettiği bir sır değil. Redmond merkezli şirketin CEO’su Panos Panay, Nuvia’nın satın alınmasıyla ilgili haberleri memnuniyetle karşıladı ve yaklaşan Qualcomm yongalarının ARM işlemcilerle Windows tabanlı bilgisayarların yeteneklerini genişletebileceğini umduğunu belirtti. Anlaşma Qualcomm için de önemli çünkü ana rakiplerinden biri olan NVIDIA tarafından satın alınan ARM’e olan bağımlılığını azaltabilir.

Apple’ın 2019’da Nuvia CEO’su aleyhine, Apple’dayken şirketi için çalışan kiralamakla suçladığı bir dava açtığını belirtmekte fayda var. Ancak, Nuvia’ya karşı dava açılmadı.