Takip Edin

Donanım

Qualcomm CEO’su, 26 yılın ardından emekli olacak

Yayınlanma tarihi

-

Qualcomm Salı günü CEO Steve Mollenkopf’un yaklaşan istifasını duyurdu. Ayrıca 30 Haziran’da görevden ayrılacağı ve yerine şirketin şu anki başkanı Cristiano Amon’un geleceği kaydedildi.

52 yaşındaki Mollenkopf 26 senedir Qualcomm’da çalışıyor. Qualcomm’un CEO olarak devraldığı 2014’ten bu yen temel hisseleri %96,7 arttı.

Onun liderliği altında şirket, Apple ile yasal bir savaş ve rakip Broadcom tarafından düşmanca devralma girişimi de dahil olmak üzere bir dizi zorluğun üstesinden geldi. Bir hatırlatma olarak Qualcomm, geride bıraktığımız Ağustos ayında Amerika Federal Temyiz Mahkemesi Qualcomm’un ticari uygulamalarının rekabete aykırı olmadığına karar verdiğinde, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile mücadelesinde kesin bir zafer kazandı.

Şirket, Mollenkopf’un CEO olarak görev yapmasının akıllı telefonları en temel akıma getirmesine yardımcı olduğunu ve Qualcomm’un “Nesnelerin İnterneti”, RF Ön Uç çözümleri ve otomotiv endüstrisi gibi yeni endüstri alanlarında genişlemesini denetlediğini söyledi.

Qualcomm yönetim kurulu başkanı Mark McLaughlin yaptığı açıklamada, “Steve, CEO olarak görev yaptığı yedi yıl boyunca, kariyerinin tamamındaki çoğu liderden daha zorlu durumlarla karşılaşarak eşi benzeri görülmemiş koşullar yaşadı.” ifadelerinde bulundu. Qualcomm, Mollenkopf’un süresiz olarak şirketin stratejik danışmanı olarak kalacağını duyurdu.

Buna karşılık, 50 yaşındaki Amon, mobil işlemci üretimi bölümüne başkanlık etti ve 2018’den beri şirketin başkanıdır.

Qualcomm’un geçen yıl kasım ayında 2021’de 5G desteğiyle 500 milyon mobil işlemci üretmeyi planladığını açıklamıştı.