Takip Edin

Oyun

PlayStation 5 satış rekoru kırdı

Yayınlanma tarihi

-

Digitimes, PlayStation 5’in satışlarının ilk dört haftasında toplam 3,4 milyon adede ulaştığını duyurdu. Bu bilgiler doğruysa, bu konsolun lansmanının ilk ayında en çok satan PlayStation olduğu ortaya çıkıyor.

Sony konsolları için çekirdek çipset üreten TSMC’de üretimin hızlanması sayesinde 2021 yılında 16,8-18,0 milyon konsol üretilmesi bekleniyor. PlayStation 5 için 7nm işlemci sipariş eden AMD’nin üretimi artırmak için ek üretim kotaları aldığı bildirildi.

Bu arada PlayStation 5 dünya çapında bir sıkıntı yaşıyor. Bazı ülkelerde elektronik mağazalarında PlayStatiton 5 gelir gelmez tükeniyor. Sony Interactive Entertainment, şu anda PlayStation 5’in Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarına tedarik edilmesine öncelik veriyor. Ancak Digitimes, önümüzdeki yılın Ocak ayından sonra şirketin Asya bölgelerindeki talebi karşılamaya başlayacağını belirtti.

PlayStation 5, 12 Kasım’da Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Kanada, Meksika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore’de piyasaya sürüldü. 19 Kasım’da lansman, Türkiye dahil dünyanın geri kalanında gerçekleşti.