Takip Edin

Bilim

Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği COVID-19 aşısı, %90 koruma sağlıyor

Yayınlanma tarihi

-

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in COVID-19’a karşı yüzde 90’dan fazla etkili olduğu açıkladı.

İlaç üreticisi Pfizer, bugün yapmış olduğu açıklamada, koronavirüs aşı denemesinin erken bir analizinin, aşının COVID-19’u önlemede sağlam bir biçimde etkili olduğunu öne sürdüğünü açıkladı; bu, dünya 1,2’den fazla kişiyi öldüren bir pandemi hakkında endişeyle herhangi bir olumlu haber beklediği için umut verici bir gelişme. Milyon insan.

Aşıyı Alman ilaç üreticisi BioNTech ile geliştirmekte olan Pfizer, bir dış profesyonel paneli tarafından verilerin ilk fotoğrafı incelemesine dayanarak, klinik denemesinden sadece seyrek detaylar yayınladı.

Şirket, analizin, önceden koronavirüs enfeksiyonu kanıtı olmayan deneme gönüllüleri arasında aşının hastalığı önlemede % 90’dan fazla etkili olduğunu bulduğunu söyledi. Sonuçlar devam ederse, bu koruma seviyesi onu kızamık gibi hastalıklar için bir hayli etkili çocukluk aşıları ile aynı seviyeye getirecektir. Şirket, hiçbir ciddi güvenlik endişesinin gözlemlenmediğini söyledi.

Pfizer, tavsiye edilen iki aylık güvenlik verilerini topladıktan sonra, Gıda ve İlaç İdaresi’nden bu ayın sonlarında iki doz aşı için acil durum izni istemeyi planlıyor. Şirket yöneticileri, yıl sonuna kadar 15 ila 20 milyon insanı aşılamaya yetecek miktarda üretmiş olacağını söyledi.

Pfizer’de kıdemli başkan yardımcısı ve aşı araştırma ve geliştirme başkanı Kathrin Jansen bir röportajda “Bu tarihi bir an” dedi. “Bu yıkıcı bir durumdu, bir salgındı ve hiç kimsenin ulaşamadığı bir yola ve hedefe – bir yıl içinde bir aşı bulmak için girdik.”

Bağımsız bilim insanları, uzun süreli güvenlik ve etkinlik verileri toplanmadan önce erken sonuçların hipingine karşı uyarıda bulundu. Ve aşının korumasının ne kadar süreceğini kimse bilmiyor. Yine de bu gelişme, Pfizer’ı geç aşama aşı denemesinin olumlu neticelerini açıklayan ilk şirket haline getiriyor ve onu Ocak ayında başlayan ve rekor kıran bir hızla gelişen çılgın bir global yarışın önüne atıyor.

ABD Birleşik Devletleri’nde dördü olmak üzere on bir aşı son safhada denemelerdedir . Pfizer’in ilerlemesi, benzer teknolojiyi kullanan Moderna’nın aşısı için iyiye işaret olabilir. Moderna, bu ayki çalışmasından ara bulgular beklediğini söyledi.

Haberler, Joseph R. Biden Jr.’ın başkanlık seçimlerinde Başkan Trump’a karşı zafer kazanmasından yalnızca günler sonra geldi. Bay Trump tekrar tekrar bir aşının 3 Kasım Seçim Günü’nden önce hazır olacağını ima etmişti. Bu sonbaharda, Pfizer’in genel müdürü Dr. Albert Bourla sık sık şirketin Ekim ayına kadar bir “okuma” alabileceğini iddia etti , bir şey gelmedi. Geçmek.

Bir aşıyı piyasaya sürmek için federal bir çaba olan Warp Speed Operasyonu, Pfizer’a ABD’lilere bedava dağıttığı olarak verilecek olan 100 000 000 dozu federal hükümete teslim etmesi için 1.95 milyar $ vaat etti. Ancak Dr. Jansen, şirketi Warp Speed Operasyonu ve başkanlık politikalarından uzaklaştırmaya çalıştı ve şirketin – diğer aşı öncülerinin tam tersine – araştırma ve geliştirme için para ödemeye yardımcı olmak için herhangi bir federal para almadığını belirtti.