Takip Edin

Sosyal Medya

Parler, yetersiz sansür nedeniyle Google Play’den kaldırıldı

Yayınlanma tarihi

-

Google, Parler’ı Play Store’dan kaldırdı. Parler, Ağustos 2018’de başlatılan bir Amerikan mikroblog ve sosyal ağ hizmetidir. Parler, katı sansür politikası bulunan Twitter’a alternatif olarak geliştirildi.

Parler, 2018 senesinde John Matze ve Jared Thomson tarafından kuruldu. Sosyal ağ, kendini Twitter ve Facebook gibi platformlara bedava dağıttığı ve tarafsız bir alternatif olarak konumlandırıyor ve 10 milyondan fazla kullanıcıya sahip (yaklaşık 4 milyonu aktif).

Google’ın bir uygulamanın havuzundan kaldırılmasına ilişkin tam açıklaması: “Google Play’de kullanıcıların güvenliğini korumak için, politikamız daima kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği görüntüleyen uygulamaların bir denetim politikasına uymasını ve şiddet içeren mesajlar gibi aşağılayıcı içeriği zorla kaldırmasını mecburi kılmıştır. Tüm geliştiriciler bu koşulları kabul ediyor ve Parler’a son aylarda politikamızı hatırlattık . Parler uygulamasında devam etmekte olan yayınların farkındayız Amerika Birleşik Devletleri’nde şiddeti kışkırtmayı amaçladı. İçerik politikası hakkında makul tartışmalar olabileceğini ve uygulamaların hak ihlaline sebep olan tüm içeriği hemen kaldırmasının zor olabileceğini anlıyoruz, ancak bir uygulamayı Google Play dağıtmak için uygulamaların korkunç içeriği kuvvetli bir biçimde denetlemesini şart koşuyoruz. Kamu güvenliğine yönelik bu devam etmekte olan ve acil tehdidin ışığında, bu sorunlar çözülene kadar uygulamanın Play Store’a yerleştirilmesini askıya alıyoruz.”

Apple ayrıca Parler’a uygulamayı cumartesi günü engellemesi için bir ültimatom verdi. Hala App Store’da mevcut, ancak görünüşe göre uzun sürmeyecek. Bu karar, Donald Trump’ın destekçilerinin Kongre Binası’na saldırmasının ardından geldi. Twitter cuma gecesi mevcut ABD Başkanı Trump’ın hesabını kalıcı olarak engelledi ve Facebook da perşembe günü süresiz bir yasak koydu.