Takip Edin

Mobil

Oppo, iç içe geçebilen ekran patenti aldı

Yayınlanma tarihi

-

Son zamanların popüler Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo, herkesi şaşırtacak bir ekran patenti aldı. Kızaklı yapıyla iç içe geçebilen ekranla gelecek cihazla beraber, katlanabilir ekranlı telefonlara alternatif oluşturmayı planlıyor.

Bildiğiniz üzere akıllı telefonların ekranları günden güne büyümeye devam ediyor. Her ne kadar firmalar çerçeveleri incelterek cihazların kullanımını kolaylaştırsa da, farklı teknolojiler kullanarak daha iyi kullanıcı deneyimi sağlanmak isteniyor. Samsung, Huawei gibi firmalar katlanabilir ekranlı telefonlar çıkararak, tablet boyutundaki telefonu cebimize sığdırırken; Oppo, Pop-Up Display adını verdiği teknolojiyle yandan yada üstten açılabilen iki ekranlı telefon çıkarmayı planlıyor.

Patent görsellerinde üstten kızaklı modelin, kullanıcı deneyimine olumlu bir yönde etki edeceği görülmezken, yandan açılan ekranın özellikle oyuncu kontrolleri için uygun olabileceği düşünülüyor. Ayrıca, ikinci ekran nedeniyle telefonun batarya alanının küçülmesi şarj sıkıntısı oluşturabilir. Elbette her patenti alınan projenin gerçekleşmesi zorunludur diye bir kural yok, ancak söz konusu Oppo gibi yenilikçi bir firma olunca gerçekleşme ihtimali oldukça yüksek görünüyor.