Takip Edin

Donanım

NVIDIA, mobil ekran kartları GeForce RTX 30 serisini tanıttı

Yayınlanma tarihi

-

NVIDIA bugün, beklendiği gibi, yeni nesil mobil GeForce RTX grafik kartlarını tanıttı. Toplamda üç ekran kartı duyuruldu: amiral gemisi GeForce RTX 3080 ve daha uygun maliyetli RTX 3070 ve RTX 3060. Yeni öğeler, Ampere mimarisine sahip GPU’lar üzerine inşa edildi.

NVIDIA ekran kartlarının önceki iki neslinde – Pascal ve Turing – grafik hızlandırıcıların mobil ve masaüstü sürümleri aynı GPU’yu aldı ve temel olarak saat frekanslarında ve buna bağlı şekilde güç tüketiminde farklılık gösterdi. Ampere durumunda, NVIDIA, masaüstü muadillerinden farklı sayıda yürütme birimine (CUDA çekirdekleri, vb.) Sahip yongalarda video kartlarının mobil sürümlerini oluşturma eski uygulamasına geri döndü. Ayrıca, bazı modellerin farklı video belleği vardır. Buna göre bu nesilde mobil ve masaüstü grafiklerin performansının yakınlığından bahsetmek için hiçbir neden yok.

Yeni ailenin amiral gemisi GeForce RTX 3080 mobil ekran kartıdır ve 6144 CUDA çekirdeğine sahip Ampere GA104 GPU’nun tam sürümü üzerine kurulmuştur. Masaüstü GeForce RTX 3080’in 8704 CUDA çekirdeğine sahip olduğunu unutmamalısınız. Mobil GeForce RTX 3080’in GPU frekansı, en yüksek güç tüketimine sahip (150 W ve hatta daha yüksek) Max-P sürümü söz konusu olduğunda 1710 MHz’e ulaşacak. NVIDIA ayrıca daha düşük frekanslara ve 80 watt’tan tüketime sahip enerji açısından verimli bir Max-Q sürümü yayınlayacak. Dizüstü bilgisayarlar için GeForce RTX 3080 grafik kartı, 256 bit veri yoluyla 8 ya da 16 GB GDDR6 video belleği alırken, masaüstü sürümü 10 GB daha hızlı GDDR6X’e sahip.