Takip Edin

Mobil

New York Borsası, Çin’in en büyük üç mobil operatörünü listeden kaldıracak

Yayınlanma tarihi

-

New York Borsası (NYSE), Çin’deki devlete ait en büyük üç telekomünikasyon şirketini listeden çıkarmaya başladı. Bu karar, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, Amerikan yatırımcılarının Çin ordusuyla bağlantısı olduğundan şüphelenilen şirketlerde hisse sahibi olmasını yasaklayan emrine uygun olarak alındı.

En büyük borsası olan Amerika borsasının bu hamlesi, diğer finansal binaların Çinli şirketlerin Amerikan yatırımcılarının sermayesine erişimini sınırlayan benzer kararlarını takip ediyor. China Mobile, China Telecom ve China Unicom şu an için Hong Kong’da işlem görüyor ve bu da NYSE’den kaldırılmasından kaynaklanan hasarı azaltacak.

Devlet destekli en büyük mobil operatör China Mobile geçen sene 107 milyar dolar gelir elde etti. China Telecom 54 milyar dolar ve China Unicom 42 milyar dolar aldı. NYSE, şirketlerin karara itiraz etme hakkına sahip olduğunu ancak listeden çıkarma işleminin 7 Ocak’ta başlaması gerektiğini söyledi.

Borsa, kararın ABD Başkanı Donald Trump tarafından kasım ayında imzalanan bir kararname uyarınca verildiğini söyledi. Emir, 11 Ocak 2021’den itibaren Pentagon’un Çin ordusuyla ilgili olduğunu iddia ettiği Çin şirketlerinin hisseleriyle yeni anlaşmaları yasaklıyor ve mevcut hissedarlara kasım ayına kadar hisselerinden kurtulma hakkı veriyor.