Takip Edin

İnternet

Netflix sigaraya kısıtlama getiriyor

Yayınlanma tarihi

-

Netflix, sigara kullanımının genç yaştaki kişilere özendirilmesini önlemek için birtakım kararlar aldı. Bundan sonra Netflix orijinal içeriklerinde daha az sigara içme sahnesi göreceğiz.

Çağımızda yayıncılık sektöründe bir takım kurallar, yapımlarda engel oluşturabiliyor. Özellikle çıplaklık ve sigara kullanılan sahneler, televizyonda yoğun olarak sansüre maruz kalıyor. Netflix’te toplumsal kurallar gereği, orijinal içeriklerinde belli bir sınırlandırma getirecek.

Sivil toplum örgütlerinin yaptığı bir araştırma neticesinde, 15-24 yaş aralığındaki gençlerin yoğun olarak izledikleri Netflix dizilerinde tam geçtiğimiz yıl 299 sahnede ve bu yıl 866 sahnede sigara kullanılıyor. Yapımlarında sigara kullanımının gençleri kötü etkileyeceğinden, Netflix sigara içme sahnelerine sınırlandırma getirecek. Artık TV-14 kısaltmasına sahip orijinal içerikler ve PEG-13 kısaltmasına sahip yayınlanan içeriklerdeki sigara içme sahnesi bulunmayacak. Ancak, sigara sansürü yapımın tarihsel ve kültürel değerinin bozulmasına sebep oluyorsa yayınlanacak.