Takip Edin

İnternet

Mozilla, Firefox tarayıcısı için yeni bir görünüm üzerinde çalışıyor

Yayınlanma tarihi

-

Mozilla’daki geliştiricilerin kendi web tarayıcıları Firefox’un arayüzünü güncellemeyi planladıkları ortay çıktı. Değişiklikler, adres çubuğu, sekme çubuğu, ana ve bağlam menüleri dahil olmak üzere tarayıcının birçok öğesini etkileyecektir. Geliştiricilerin planları bozulmazsa, yeni arayüz 18 Mayıs’ta başlaması planlanan Firefox 89 güncellemesi ile birlikte görünecek.

Raporlara göre, geliştiriciler, internet sitelerinin ve biçimlendirilmiş metnin küçük fotğraflarını gösterecek sekme ve araç ipuçlarının stilini değiştirecek. Sekme grupları gruplanacak ve ilgili panelde farklı bir widget olarak görüntülenecektir.

Ayrıca, sekme listesinin yan tarafa yerleştirileceği ve bu şekilde dikey alandan tasarruf edileceği kompakt bir modun geliştirilmesi de bildirilmiştir. Geliştiriciler, içerik alanı, paneller ve sekmelerin bağlam menülerini basitleştirmeyi amaçlıyorlar, bu da nadiren kullanılacak olan öğeleri varsayılan olarak gizleyecek.

Ayrıca uyarılar, istekler ve onaylar içeren yeniden tasarlanmış modal diyaloglar da vardır. Tasarımları, diyalogların geri kalanı ile birleştirilecek ve uygulama TabModalPrompt işleyicisinden SubDialog’a aktarılacaktır. Diyalogların kendileri dikey olarak ortalanacak ve içerikleri üstte görüntülenecektir.

Firefox’un test sürümlerinde, henüz çalışmayan ancak ileride yeni tasarımı etkinleştirmek için kullanılacak ayarlarla sekmede zaten “browser.Proton.Enabled” parametresinin ile gösterildi. Bu mart ayında Firefox’un beta sürümlerinde test etmeye başlaması bekleniyor. Şu anda, geliştiriciler tarafından yayımlanan düzenlere göre yaklaşan değişiklikler hakkında karar verebilirsiniz.