Takip Edin

Yazılım

Microsoft, Windows 10X’te “Explorer” arayüzünü güncelleyecek

Yayınlanma tarihi

-

Medyada, çift ekranlı ve katlanabilir aygıtlar göz önünde bulundurularak geliştirilen yeni Windows 10X platformunun piyasaya sürülmesiyle, Microsoft’un tanıdık dosya yöneticisi Explorer kullanıcı arayüzünü kökten yeniden tasarlayacağı bildirildi.

Yeni uygulamanın ekran görüntüleri internette sızdırıldı. Microsoft, odak noktasını bulut depolama OneDrive kullanımına kaydırdı. Klasik PC uygulamasında, doğrudan bilgisayarın kendisinde depolanan dosyalarla çalışmak vurgulanıyor.

Uygulama hala yerel dosyaları görüntüleme yeteneğine sahip olsa da. Genel olarak, Explorer arayüzü klasik Windows 10’da gördüklerimize kıyasla belirgin şekilde daha basit hale geldi. Pencerenin üst kısmında, kopyalama, kesme, yapıştırma, silme ve diğer işlemler gibi hızlı eylemleri hayata geçirmek için daimi olarak düğmeler görüntüleniyor.

Ağ ayarları gibi bileşenler ve kapsamlı dosya özelliklerine sahip öğe, işletim sistemi ayarları menüsüne taşınmış. Microsoft, Windows 10X’te Başlat menüsünü ve Explorer’ı modernize etmek için kullanılacak olan OpenShell uzantılarına yönelik desteği devre dışı bırakmayı planlıyor.

Standart Microsoft Office paketi, ilgili uygulamaların web sürümüyle değiştirilecektir. Windows Son sürümünün gazetecilerinin belirttiği gibi, bulut hizmetlerini entegre etmek için benzer bir mantık Google’ın Chrome OS’sinde mevcut.