Takip Edin

Yazılım

Microsoft, Windows 10X’in geliştirilmesini tamamladı ve 2021 yılında yayınlayacak

Yayınlanma tarihi

-

Çevrimiçi kaynaklara göre Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin hafif bir sürümü olan Windows 10X’in geliştirilmesini tamamladı. Geliştirici sürümü yakında yayınlanacak ve yeni yazılım platformunu temel alan ilk cihazlar ikinci çeyrekte satışa çıkacak.

Başlangıçta geliştiriciler iki ekranlı Microsoft Surface Neo cihazıyla beraber Windows 10X’i piyasaya sürmeyi planladılar. Ancak, daha sonra bu planlardan vazgeçilmesi gerekti ve yazılım platformunun mevcut sürümü, başta dizüstü bilgisayarlar olmak üzere tek ekranlı cihazlar için tasarlandı. Windows 10X, az miktarda RAM içeren bütçe cihazlarını hedeflediği için işletim sisteminin standart sürümüyle rekabet etmeyecektir. Çift ekranlı cihazlar için tam teşekküllü bir platform olarak ve eğitim ve kurumsal segmentlerde Google’ın Chrome OS’sine rakip olarak geliştirilmektedir.

Kaynak, Windows 10X üstündeki dahili çalışmanın 202XX yapısında sona erdiğini belirtiyor (büyük olasılıkla, işletim sistemi sürüm numarasının son iki rakamı değiştirilecektir). Şu anda, işletim sisteminin son sürümü Microsoft çalışanlarının yer aldığı dahili test aşamasındadır. İçeriden öğrenen programa katılanların da dahil olduğu daha geniş ayrıntılı testlerin önümüzdeki senenin başlarında başlayacağı varsayılıyor. Her şey plana göre giderse, ilk Windows 10X cihazları Nisan’dan Haziran 2021’e kadar satışa sunacak.