Takip Edin

Yazılım

Microsoft bu yıl Windows 10’un tasarımını önemli ölçüde değiştirecek

Yayınlanma tarihi

-

Microsoft, Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi (20H2) için en son güncellemesini tamamladı. Artık geliştiriciler, yeni özelliklere ilave olarak, yazılım platformunun tasarımında ve arayüzünde büyük değişiklikler içerecek olan bir sonraki büyük güncellemeyi oluşturmaya başladı.

Raporlara göre, Microsoft bu sene Windows 10 için iki güncelleme yayınlayacak.Bunlar 21H1 ve 21H2 paketleridir, bunlardan ilki önemli değişiklikler getirmeyecek ve esas olarak sistem kararlılığını iyileştirmeyi ve bilinen problemleri gidermeyi hedefleyen dahili iyileştirmelerden oluşacak.

Yeni özellikler, Windows 10’un tasarım ve arayüzündeki değişikliklerin beraberinde senenin ikinci yarısında piyasaya sürülmesi planlanan 21H2 paketi ile kullanıcılara sunulacak. Kaynak, büyük güncellemenin kod adının Sun Valley olduğunu ve Microsoft’un bu sene Haziran ayında Windows 10’un yeni sürümü için bir aday yayınlamayı planladığını söylüyor. Ancak bu, güncellemenin dağıtımının yaz mevsiminde başlayacağı manasına gelmez. Büyük olasılıkla Microsoft, 21H2 güncellemesini bu seneınin ekim ya da kasım aylarında geniş bir kullanıcı yelpazesine sunacak ve o zamana kadar Windows Insider programı üyeleri tarafından test edilecek.

Muhtemelen, Windows 10’un güncellenmiş arayüzü ve tasarımıyla ilgili pek çok ayrıntı, öncelikle ön işletim sistemi sürümlerinde görüneceği için 21H2’nin fotoğrafı lansmanından çok önce ortaya çıkacaktır. Mevcut verilere göre Microsoft, Başlat menüsü, Dosya Gezgini, görev çubuğu ve diğerleri dahil olmak üzere pek çok öğenin kullanıcı arayüzünü iyileştirmeyi hedeflemektedir.Çeşitli arayüz öğelerinin yeniden tasarlanması da beklenmektedir.