Takip Edin

İnternet

Microsoft, Azure tabanlı bulut sanal masaüstü hizmeti geliştiriyor

Yayınlanma tarihi

-

Çevrimiçi kaynaklara göre, Microsoft, kullanıcıların Windows 10 sanal masaüstlerine ve masaüstü uygulamalarına birden çok cihazdan erişmesine olanak tanıyan yeni bir bulut hizmeti olan Azure Cloud PC’yi geliştiriyor. Microsoft’un yeni bulut hizmetinin bu yılın ikinci çeyreğinde resmi olarak başlatılması bekleniyor.

Kaynak, Cloud PC hizmetinin bulut çözümü “Windows Sanal Masaüstü” temelinde oluşturulduğunu ve hedefinin “modern iş yeri” kavramını yeniden tanımlamak olduğunu söylüyor. Hizmet kullanıcıları, bulut depolama OneDrive’ı kullanırken olduğu gibi, sanal masaüstlerine her yerden bağlanabilecekler. Sanal masaüstleri, Azure bulut hizmeti sunucularında barındırılacak ve Windows, Android ve iOS platformları için Microsoft Uzak Masaüstü uygulaması kullanılarak bağlanabilecek.

Güncellenen destek belgelerine göre Bulut PC hizmeti, Azure bulut hizmeti ile gerçek zamanlı bir işbirliği ve entegrasyon aracı olan Microsoft Graph teknolojisini kullanacak. Microsoft Graph’in yeni sürümü, Cloud PC için API’leri tanıtıyor ve bu da hizmetin genel lansman zamanının yaklaştığını gösteriyor.

Bulut PC’nin, kullanıcıların Win32 uygulamalarını Windows 10X bilgisayarlarına aktarmasına izin vermesi gerekmektedir. Modüler Windows 10X işletim sistemi, Microsoft Store’daki uygulamaları destekleyen standart Windows 10’un hafif bir sürümü olduğundan bu mantıklıdır.