Takip Edin

Donanım

Microsoft ARM tabanlı yonga seti geliştiriyor

Yayınlanma tarihi

-

Bloomberg internet sitesinde yayımlanan bir rapora göre Microsoft, şirketin sunucuları ve Surface bilgisayarları için kendi tasarladığı bir ARM işlemci geliştirmeye çalışıyor.  Microsoft, ARM alanında yeni bir oyuncu olmasa da, yeni rapor şirketin kedni geliştirdiği bir ARM işlemcisi ilgilendiğini ve şimdiye kadar olduğu gibi Qualcomm yongalarını kullanmaya devam etmekle ilgilenmediğini gösteriyor.

Apple’ın M1 işlemcisiyle yaşamadığı performans başarısı ARM Tabanlı işlemcilerin kullanılmasını hızlandıracak,. Şu an için X86 işlemcilerden bir tanesi olan NVIDIA’ya ait olan ARM işlemciler, sunucu alanında birkaç senedir kullanılıyor. 

Microsoft , 2010 senesinde bir ARM mimari lisansı aldı ve Windows 10 işletim sisteminin özel bir sürümüyle ARM mobil geliştirmek için Qualcomm ile beraber çalıştı; şirket, sadece bu sene, Microsoft SQ2 işlemci ile beraber gelen Surface Pro X’i tanıttığında Qualcomm Snapdragon 8cx 5G , şirketin önceki SQ1’inin yerini aldı. Mevcut rapora göre Microsoft, sunucu pazarı için bir çözüme odaklanarak, mevcut bir Qualcomm ARM işlemcisine güvenmek yerine özel bir ARM işlemcisinin firma içi geliştirmesini yapmayı seçiyor.