Takip Edin

Yazılım

MacOS Big Sur yayınlandı: nasıl indirilir, uyumlu cihazlar, yeni özellikler ve daha fazlası…

Yayınlanma tarihi

-

10 Kasım Perşembe günü Apple MacBook etkinliğinde duyurulduğu üzere, yeni macOS 11 Big Sur güncellemesi yayınlanmaya başladı. MacOS’un yeni yinelemesi, yeni M1 destekli Apple dizüstü bilgisayarları ve PC’yi yerel olarak destekleyen işletim sisteminin ilk sürümüdür. Yeni macOS Big Sur, Safari, Mesajlar, Haritalar ve gizlilik için yeni bir tasarım, iyileştirmeler getiriyor ve Apple’ın M1 işlemcisi için optimize edildi. İşte macOS 11’deki yenilikler, uyumlu olduğu cihazlar ve güncellemeyi nasıl indirebileceğiniz.

macOS Big Sur: uyumlu cihazlar

Yeni macOS 11 Big Sur, iMac 2014 ve üzeri, iMac Pro 2017 ve üzeri, Mac Pro 2013 ve üzeri, Mac Mini 2014 ve üzeri, MacBook Air 2013 ve üzeri, MacBook Pro 2013 sonu ve üzeri ve MacBook 2015 ve üzeri ile uyumludur.

macOS Big Sur: nasıl indirilir ve kurulur

Apple genelde macOS güncellemelerini otomatik şekilde gerçekleştirir. Bununla beraber, güncelleme için bir istem görmezseniz , Apple menüsünde Sistem Tercihleri> Yazılım Güncelleme’ye giderek güncellemeyi manuel olarak da indirebilirsiniz .

Alternatif olarak, Apple menüsünde ‘Bu Mac Hakkında’ bölümünü açıp en son yazılım güncellemesine dokunabilirsiniz.

MacOS Big Sur’u direkt olarak Mac App Store’dan da indirebilirsiniz .

Şu anda, Apple’ın web sitesindeki özel macOS sayfasında , güncellemeyi indirmek için tıklayabileceğiniz sağ üstte ‘Şimdi Güncelle’ düğmesi de bulunuyor.

Güncelleme işlemine başlamadan önce verilerinizi yedeklemeniz ve biraz alan boşaltmanız önerilir.

macOS Big Sur: Yenilikler

Yenilenmiş görünüm

Mac OS X Big Sur, tüm daha önce yüklenmiş uygulamalar için daha kolay bir tasarım, yeni uygulama simgeleri, daha yumuşak animasyonlar ve yenilenmiş uygulama tasarımıyla beraber gelir. MacOS Big Sur’da yeni bir menü çubuğu da var. Mac’in artık iPhone’lar gibi bir kontrol merkezi de olacak.

Mesajlar

MacOS Big Sur’daki mesajlar, favori grup görüşmelerini yönetmek için yeni araçlar sunar. İletiler listenizin üst kısmına konuşmaları sabitleyebilirsiniz, iOS 14’e benzer şekilde. Arama özelliği, bağlantıları, resimleri ve eşleşen terimleri hızlı bir biçimde bulmanıza yardımcı olmak için Mac’teki Mesajlar’da bütünüyle yeniden tasarlandı. Mac için Mesajlar, iPhone, iPad ve Apple Watch’ta da problemsiz şekilde çalışır, bu şekilde görüşmeler senkronize kalır.

Apple Haritaları

Mac’teki Haritalar da bütünüyle yeniden tasarlandı. Ziyaret edilecek yerleri ve yapılacak şeyleri keşfetmenin beraberinde favori restoranlar, parklar için özel rehberler oluşturmanıza olanak tanıyan Kılavuzlar adlı yeni bir özelliğe sahiptir. Bu Kılavuzları arkadaşlarınız ve ailenizle de paylaşabilirsiniz. Mac’teki Apple Haritalar artık bir hedefin 360 derecelik görünümünü görmenize imkan tanıyor.

Apple Maps artık havaalanları ve avm’ler gibi yerlerin iç mekan haritalarına da sahip.

Bisiklet ve elektrikli araç gezileri artık bir Mac’te de yönlendirilebilir ve direkt bir iPhone’a gönderilebilir.

Safari

Apple, Safari’nin artık Google Chrome’dan % 50 daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Apple, diğer kontrollerin beraberinde kullanıcıların hangi uygulamaların ve web sayfalarının uzantıları kullanabileceğine ve bunları ne kadar süreyle etkinleştirmek istediklerine karar vermesine izin verecek. Safari ayrıca, internet sitesi ön izlemelerini göstermek ve sekme alanını daha verimli kullanmak için yeniden tasarlanmış sekmelere sahiptir.

Gizlilik

Gizlilik, macOS Big Sur’un en önemli olan özelliği olarak lanse ediliyor. Mac App Store, her ürün sayfasında, bir uygulamanın gizlilik uygulamalarının geliştiricinin bildirdiği bir özetini gösteren yeni bir bölüm içerecektir. Sunulan bilgiler, uygulamaların toplayabileceği – iletişim bilgileri ya da konum gibi – veri türlerini ve bunların izleme için üçüncü taraflarla paylaşılıp paylaşılmadığını içerir.