Kripto Para Yatırımı Yapmak İçin En İyi Zamanlar!

Kripto para satın almak için en iyi zaman hangisi?
Kripto para satın almak için en iyi zaman hangisi?

Kripto para ile ilgilenen birçok kişinin merak ettiği soruya bu kez Yale Üniversitesi akademisyenlerinden cevap geldi. Yale Üniversitesi’nden iki ekonomist kripto para için ne zaman almak uygun olur ile alakalı basit bir strateji oluşturdu. Üç kripto paranın geçmiş performanslarını takibe alan iki uzman, fiyat takibini çok daha rahat yapmak için yöntemler geliştirdi.

Kripto paraların değişken oluşu, çok bilgisi olmayan bir kişinin sanal para sektörüne adım atmasını oldukça zorlaştırmakta. Sürünün lideri olan Bitcoin, sadece birkaç saatte yüzlerce dolar iniş ya da çıkış gösterebiliyor.

Kripto Para Araştırmaları Ne Diyor?

Aleh Tsyvinski ve Yukun Liu isimli Yale Üniversitesi’nden iki ekonomist, fiyatın hareket yönünü gösteren iki adet faktörü tespit etmekte. Kripto paraların riskleri ve götürüleri adlı araştırma başlığında incelediklerine göre Bitcoin, 2011-2018, Ether’in 2015-2018 ve XRP’nin 2012-2018 tarihleri arasında performansını ve fiyat grafiğini detaylı bir şekilde incelediler.

Kripto Para Alınacak Zamanı Etkileyen Faktörler

Ekonomistlerin bulmuş olduğu ilk faktörlerden biri ise momentum etkisi oldu. Buna göre ekonomistler, Bitcoin fiyatlarının sürekli olarak artış gösterdiği bir haftayı takip eden ikinci haftada artışın genel olarak devam ettiğini gördü. Bu faktörlerden yararlanılacak olunursa en risksiz bir şekilde kripto para alım metotlarından biri ise, ilk hafta alım yaparak ikinci haftaya fiyatı artış gösterirken satmak olduğunu açıkladılar.

İkinci faktör ise yatırımcı ilgisine bağlı olan fiyat etkisidir. Bu genellikle şöyle açıklanıyor. Kripto para konusunda karşı artış gösteren bir ilgi durumu, fiyat hareketlerini tahmin etme yönünde kullanılmakta. Araştırma sonucunda iyi bir şekilde gösterilip gösterilmediği not ediliyor.

kripto para
Kripto para yatırımı yapmadan önce araştırmalara göz gezdirmekte yarar var.

Sonuçlara Bakacak Olursak

Araştırma sonucunda yatırımcının ilgisi Twitter ya da Google Trends gibi çeşitli sonuçlarda iyi bir sonuca karşılık not edilerek ona göre hareket ediliyor. Buna göre Bitcoin kelimesi daha çok yazılması durumunda, fiyatta aynı oranda artış göstermekte. Örnek verecek olursak Bitcoin Hack sık bir şekilde kullanılıp trend haline gelirse fiyatta aynı oranda düşüş gösteriyor.

Bunların haricinde iki ekonomist, bu önerileri ve araştırmaları bir kripto para yatırım tavsiyesi olarak görülmemesi gerektiğinin de altını çizmekte. Belki bazı düzenleyiciler yarın Bitcoin‘e bir yasak getirebilir, tamamen hacklenebilir ya da birçok çeşitli sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Yatırım yapmayı düşünüyorsanız size tavsiye ettiğimiz makalemiz: Kripto Paralar: Evdeki Bilgisayarınızla Para Kazanın


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz