Takip Edin

Bilim

Kara delik ilk kez fotoğraflandı

Yayınlanma tarihi

-

ABD Ulusal Bilim Vakfı, 2012 yılında kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurduğu Event Horizon Teleskopu‘ndan (EHT) elde edilen kara delik fotoğrafını paylaştı.

Fotoğrafı çekilen kara delik, Dünya’ya 53 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Virgo takımyıldızında yer alıyor. Bu kara deliğin fotoğraflanabilmesi için EHT’te, Antartika’dan Şili’ye kadar tam 8 tane teleskop kullanılırken, bu projede 200’ü aşkın bilim insanı görev yaptı. Projenin başındaki isim Astrofizikçi Sheperd Doeleman, “Kara delikler evrende en gizemli objeler. Asla görülmez denilen bir varlığın fotoğrafını çektik.” sözleriyle olay hakkındaki mutluluğunu dile getirdi. Projenin fikir sahibi Prof. Heino Falcke’de, “Bu kara deliğin kütlesinin Güneş’ten 6,5 milyar kat daha büyük o etrafındaki kırmızılığın bir ateş çemberi ve bu çember kara deliğe düşen kızgın gazlardan oluşuyor.” olduğuna dikkat çekti.

İzafiyet Teorisi’ni Destekliyor

Projenin başındaki isim Doeleman’nın açıklamalarına göre, elde edilen bulgular Albert Einstein’nın İzafiyet Teorisini destekliyor. Uzaydaki cisimlerin yer çekim kuvvetinin büyüklüğü, kütlelerinin büyüklüğüyle doğru orantılı olduğunu ve kara deliklerin zaman çekim kuvveti ve zamanı bükebilme yeteneğini olduğunu savunan Einstein’nın 20.yy’daki görüşleri bu olayla destekleniyor.

Reklam