Takip Edin

Genel

İşte Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Helikopter

Yayınlanma tarihi

-

ABD’nin Kalifonya eyaletinde Tier 1 Engineering tarafından geliştirilen elektrikli helikopter, 22 dakika boyunca havada kalarak Guinness Rekotlar Kitabı’na girmeye hak kazandı.

Elektrikle çalışan araçların hem yakıtının daha az maliyetli olması hem de akaryakıtla çalışan araçlardan daha çevreci olması nedeniyle, günümüzde bu alanda birçok çalışma görüyoruz. Özellikle elektrikle çalışan otomobiller günümüzde otomobil piyasasında kendilerine oldukça sağlam bir yer edindiler.

Fakat bu sefer haberimizin konusu, elektrikle çalışan bir helikopter. Tier 1 Engineering şirketi tarafından geliştirilen bu elektrikli helikopter, organ nakli durumunda hastaneler arası organ transferinde kullanılması amaçlanıyor.

İçersinde 67 kWh lityum polimer batarya ve iki adet elektrik motoru bulunan bu helikopterin, bataryaları elektrikli motosiklet üreticisi Brammo, motorlarının ise Rinehart Motion System adlı elektrikli araçlara motor temin eden firmadan alındığı açıklandı. 22 dakika havada kalabilen helikopter, 150km/s hıza ulaşıp, 240 metre yüksekliğe çıktı. Aşağıdaki videodan bu helikopterin test uçuşunu seyredebilirsiniz.

Reklam