Takip Edin

Bilim

İsrail 2024’te Ay’a uzay aracı gönderecek

Yayınlanma tarihi

-

İsrail’in 2024’te yapılması planlanan Ay’da”Bereshit-2″ adında yeni roket fırlatma planları olduğu biliniyordu. Bu olay, TASS haber ajansı tarafından SpaceIL şirketinin verilerinde ortaya çıktı.

“Bereshit-2’nin 2024’ün ilk yarısında aya gideceğini duyurmaktan onur duyuyoruz. İstasyon, her biri ay yüzeyinde deneyler yapacak olan iki iniş modülünün beraberinde birkaç yıl yörüngede kalacak bir şekilde geliştirilecek. ”dedi. SpaceIL’in İsrail Uzay Sanayi ve İsrail Uzay Ajansı ile işbirliği içinde Bereshit-2 istasyonunun oluşturulması için çalışacağı da açıklandı.

SpaceIL’in, ilk Bereshit sondasının ay yüzeyine düşmesinden birkaç gün sonra, geçen sene Nisan ayında yeni bir ay aygıtı fırlatma planlarının açıklamıştı. “Bereshit” özel bir şirket tarafından yaratılan ve Dünya’nın uydusunun yüzeyine ulaşmayı başaran tarih boyunca ilk araç olduğu unutulmamalıdır.

Berishit aracının oluşturulmasıyla ilgili çalışmalar, Google Lunar X Prize projesinin bir parçası olarak 2011 senesinde başladı. Kazanmak için, devletin finansmanı olmadan bir uzay aracı yaratmak ve onu ay yüzeyine teslim etmek gerekiyordu. Koşullara göre 31 Mart 2018 tarihine kadar aracın Ay yüzeyinde en az 500 metre mesafe kat etmesi gerekiyordu ancak katılımcıların hiçbiri bu koşulları yerine getiremediği için asla belirlenemedi.

Buna rağmen, SpaceIL geliştirmeye devam etti ve 22 Şubat 2019’da aracını SpaceX Falcon 9 fırlatma aracını kullanarak uzaya gönderdi. İki buçuk ay sonra Berishit’in ay yüzeyine yumuşak bir iniş yapması gerekiyordu, ancak düştü. Raporlara göre kazanın sebebi en temel motor arızasıydı. Bu başarının bile Google Lunar X Prize’da takdir edildiğini ve SpaceIL’in 1.000.000 dolar aldığını, ancak aracın Ay yüzeyinde gerekli mesafeyi asla kat etmediğini belirtmek gerekir.