Takip Edin

Bilim

İspanya’nın uydusu fırlatıldıktan sonra kayboldu zarar 200 milyon euro

Yayınlanma tarihi

-

Bir Arianespace Vega roketi, 16 Kasım Pazartesi günü fırlatıldıktan kısa bir zaman sonra, İspanya ve Fransa için uyduların kaybına yol açan çok büyük bir başarısızlık yaşadı. Fırlatma görevi için bugüne kadar İspanya 200 milyon euro harcadı.

Dört aşamalı Vega roketi , Fransız Guyanası, Kourou’daki Guyana Uzay Merkezi’nden saat 20:52 EST’de (01:52 Kasım 17 GMT) havalandı ve görevin ilk aşamalarında problemsiz bir biçimde uçtuğu görüldü. Ancak uçuşa sekiz dakika kala bir şeyler ters gitti.

Arianespace CEO’su Stéphane Israël lansman web yayını sırasında “Artık uydunun kaybolduğunu teyit edebiliriz” dedi.

Arianespace’e göre Vega, Avum adı verilen üst aşamasını ateşledikten hemen sonra, bozulmuş bir yörüngede rotasından saptı. Roket, yer istasyonlarıyla bir sonraki beklenen temasını asla kurmadı.

Israël, “Kalkıştan sekiz dakika sonra ve Vega’nın dördüncü aşaması olan Avum etabının motorunun ateşlenmesinden hemen sonra, yörüngenin bozulduğunu gözlemledik” dedi. “Bu, hızın artık nominal olmadığı manasına geliyor.”

Arianespace yetkilileri, 17 Kasım Salı günü yapılan açıklamaya göre , “dördüncü aşama AVUM nozül aktivasyon sisteminin entegrasyonu ile ilgili bir sorunun, başlatıcının kontrolünü kaybetmesinin en muhtemel sebebi olduğunu” söyledi .

Vega roketi havalandığında iki yararlı yük taşıyordu: İspanya için SEOSAT-Ingenio adında bir Dünya gözlem uydusu ve Fransa’nın uzay ajansı CNES için TARANIS uydusu. Fırlatma hatası, Vega roketinin iki yıl içerisindeki ikinci büyük arızasıydı.

Temmuz 2019’da Birleşik Arap Emirlikleri için bir uydunun fırlatılması sırasında bir Vega roketi başarısız oldu. Daha sonra yapılan bir araştırmada, güçlendiricideki arızalı bir motorun hatalı olduğunu belirlendi.

Vega roketi bu sene 2 Eylül’de 21 farklı müşteri için 53 küçük uyduyu fırlatmak için roketlerden biri kullanıldığında uçuşa geri döndü. Bu görev tam bir başarıydı.

İsreel, “Bu görev için müşterilerime en derin özürlerimi sunmak istiyorum” dedi. “Arianespace özürlerini sunuyor ve şimdi analiz etmek ve anlamak zorundayız.”

Fırlatma anormalliğinin sebebiyle ilgili soruşturma devam ediyor.

SEOSAT-Ingenio, gezegenimizi incelemek için bir Avrupa Uzay Ajansı programı için İspanya’nın ilk Dünya gözlem uydusudur. Uydu, Dünya’yı 2,5 metre (8,2 fit) çözünürlükle görüntüleyebilen ve yanlara ve aşağıya bakabilen ve Dünya üstündeki herhangi bir noktayı üç gün boyunca gözlemlemesini sağlamayı başaran yüksek çözünürlüklü bir çift kamera taşıyor.

Reklam