İslamda Hasta Ziyaretinin Önemi

İslamda hasta ziyaretinin önemi

Bu yazıda islamda hasta ziyaretinin önemi hakkında bilgiler vereceğiz.

İslamiyet her konuda olduğu gibi hasta insanlara şefkat ve sevgi gösterilme konusunda da oldukça hassastır. Allahü Teala, peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’e kuranı Kerim ayetlerini vahiy yoluyla bildirirken hasta ziyareti hakkında Müslümanlara farz olacak şekilde bir tebliğde bulunmamıştır. Yani, islamiyette hasta ziyareti farz değildir. Ancak hasta birini ziyaret etmek peygamber sünnetidir. Peygamber efendimizin yapmış olduğu her şeyin bir fazileti bir hikmeti bulunmaktadır.

İslamda Hasta Ziyaretinin Önemi

Peygamber efendimizin sünnetine uyarak hareket etmek Müslümanlar için farz olan kaideleri yerine getirmek kadar önemlidir. Peygamber efendimiz hem Müslüman olmanın gereği hem de insan olmanın verdiği sorumlulukla hasta ziyaretlerine oldukça önem vermiştir. Siz değerli okuyucularımız için hazırlamış olduğumuz islamiyette hasta ziyaretinin önemi hakkında tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İslamda Hasta Ziyaretinin Önemi

Her şeyin başı sağlıktır. Ola ki bir kaza ya da ağır bir hastalık neticesinde ciddi sağlık sorunları yaşamak her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Hastalık sürecinin geçmesinde doktorların ve ilaçların katkısı kadar hastanın mânen moralinin yüksek olması şifa bulmasında oldukça etkilidir. Peygamber efendimiz döneminde hastalıklara şifa bulmak için o dönemin şartlarında tedavi yöntemleri uygulanır ve hastanın derman bulması için şifa duaları okunurdu. Peygamber efendimiz Hz Muhammed mümkün mertebe hastaları ziyaret eder onlara en kısa sürede şifa bulmaları için Allahü teala’ya dua edermiş.

Sadece Müslümanlık görevimizi yerine getirmek için değil insan olmanın gereğini yerine getirmek için de zor durumda olan kişilere destek olmak gerekmektedir. Hasta yatağında iyileşmeyi bekleyen birini ziyaret etmek ona moral vermek, yalnız olmadığını hissettirmek hastayı ziyadesiyle memnun edeceği gibi ziyaret eden kişinin de manevi yönden iç huzura kavuşmasını sağlayacaktır. İslamiyette hasta ziyaretine verilen önem peygamber efendimizin birçok hadisi şerifinden de anlaşılacağı üzere çok hassas bir konudur.

Kim ki Allah rızası için bir hastayı ziyaret ederse çok büyük sevaplara nail olacağı hakkında rivayetler bulunmaktadır. Hasta yatağında yatan bir kişiyi ziyaret ederek onu mutlu etmek, hastanın size Allah razı olsun demesi ne güzel bir duygudur. Hastane ya da ev ortamında hasta ziyaretine gidilirken hastanın ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde hediye götürmek gerekir. Ayrıca bu ziyaret sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Hastanın halini hatırını sorarken hastalığı ile ilgili kötü örnekleri anlatmaktan uzak durmak gerekir.

Tavsiye Yazı: Yeni Doğan Bebek İçin Ne Alınabilir

Hasta ziyareti sadece sevdiğiniz kişilere yapılmaz. Nasıl ki bayramlar dargınları barıştırmak için vesile oluyor ise hastalık gibi kötü olaylarda dargın olan kişileri barıştırmak için bir vesiledir. Uzun süredir kavgalı olduğunuz bir kişinin hasta olduğunu duyarsanız hiç düşünmeden onu ziyarete gidiniz. Bazen bir musibet insanlar arasında yeni başlangıçlara sebebiyet verebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz