Takip Edin

Mobil

iPhone yasakları büyüyor: Çin’den sonra Almanya’da yasak getirdi

Yayınlanma tarihi

-

Qualcomm ile Apple arasındaki patent anlaşmazlığı nedeniyle bazı iPhone modellerinin Çin’de yasaklanması kararı çıkmıştı. Gelen haberlere göre Almanya’da da iPhone modellerinin yasaklanması söz konusu.

Geçtiğimiz günlerde Çin mahkemelerinin Qualcomm lehine verdiği karar sonrası Apple, bir güncelleme yayınlayarak patent anlaşmazlığı yaşanan iPhone özelliklerini yazılımsal olarak kapatmış ve yasaklamanın önüne geçmeye çalışmıştı. Böylece iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerini satışta tutup kararı temyiz kararı çıkana kadar satışa kalmaya devam edebildi. Fakat Qualcomm tarafından gelen bu güncellemenin yeterli olmadığı ve telefonların Çin pazarından toplatılması yönündeki açıklama yapması izin uzayacağını gösteriyor.

Bugün Almanya’dan gelen haber ise Apple cephesinde büyük şok etkisi yarattı.Alman mahkemesi iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinin içerisinde bulunan Intel çiplerinin ve malzeme sağlayıcı Quorvo‘nun, Qualcomm’un patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle satışının durdurmasına karar verdi. Temyiz kararı çıkana kadar satışı devam eden telefonlar Apple’ın haksız bulunması durumunda bu telefonların Almanya’da satışı yasaklanacak.

Şimdilik sadece Apple Store‘larda satışı durdurulan modellerin önümüzdeki süreçte tamamen yasaklanması söz konusu. Apple için daha kötü olan bir senaryoda ise, bu kararların diğer ülkelere yansıması olacak. Özellikle Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin mahkemesinin böyle bir karar vermesi bu olasılığı arttırıyor.