Takip Edin

Mobil

iPhone fabrikasında, işçilerin ücretleriyle ilgili bir ayaklanma çıktı

Yayınlanma tarihi

-

Hindistan’daki bir iPhone fabrikasındaki işçiler, maaşları kesmekle suçladıktan sonra cumartesi günü isyan çıkardılar.

Olayların Hindistan’da Apple tarafından kullanılacak olan Tayvan merkezli bir imalat şirketi olan Wistron Corporation tarafından işletilen bir fabrikada olduğu bildirildi. Videolar, fabrika camlarını parçalayan, devrilmiş arabaları yakan ve yangın söndürücüleri sıkan insan kalabalığını gösteriyordu. 

The Times of India’ya göre Bengaluru’nun bir ilçesi olan Narasapura’daki anlaşmazlık, işçilerin cumartesi sabahı erken saatlerde fabrikadan ayrılması ile başladı . Gazete, son dönemde işçilerin son dönemde ücretlerinin dörtte bire düşürüldüğü ve geçtiğimiz gecede fabrika katında tartışmaya başladığını söyledi.

Bir bölge yetkilisi olan Karthik Reddy Indian Express’e vermiş olduğu demeçte, “Çalışanlar birkaç aydır bekleyen ödemeyi talep ettiler ve cumartesi günü insan kaynakları departmanı yetkilileriyle görüştüler. Bundan sonra birkaç çalışan ofise saldırdı ve ofis binalarına ve mobilyalarına zarar verdi.” ifadelerinde bulundu.

Hindistan televizyonuna göre ayaklanmalara yaklaşık 2.000 işçi karıştı . Reddy, polisin olaylarda güvenlik kameralarına yakalanan işçileri tutuklamayı planladığını söyledi.