Takip Edin

Mobil

iPhone 12’nin maliyeti iPhone 11’den %26 daha yüksek

Yayınlanma tarihi

-

Counterpoint Technology Market Research, Apple iPhone 12 bileşenlerinin maliyetini Malzeme Listesi (BOM) analizine dayanarak hesapladı. ABD pazarı için temel iPhone 12 parçalarının toplam maliyetinin, önceki nesil iPhone 11’in toplam parça maliyetinden %26 daha yüksek olan 431 dolar olduğunu tahmin ediliyor.

5G bileşenleri şüphesiz iPhone 12’nin maliyetli unsurudur. ABD pazarı için iPhone 12 modelleri, mmWave 5G desteği içerdikleri için daha pahalıdır.

Counterpoint analistleri, ABD pazarı için 128 GB dahili depolamaya sahip iPhone 12 modelinin üretim maliyet tablosunu oluşturdu.

MmWave bileşenleri olmadan, 128 GB dahili depolamalı iPhone 12’nin fiyatı 415 dolar, bu da aynı depolamaya sahip iPhone 11’den %21 daha pahalı. Basitleştirilmiş RF modül tasarımı sebebiyle 27 dolardan fazla tasarruf etmesine rağmen, global pazar için sadece 6 GHz (Sub-6) bandını destekleyen iPhone 12 modelinin maliyeti hala arttı.

iPhone 12’de OLED için LCD den hareket 23 dolardan fazla maliyet artışına yol açmıştır çok büyük bir gelişim olduğu yaptığı açıklamada, “Maliyet artışları, 5G ile alakalı bileşenlerin kullanımından kaynaklanıyor; 5G modem, alıcı-verici ve harici RF sistemi gibi bileşenlerin bir araya getirilmesi maliyete 34 dolar ekleniyor.” Counterpoint’e göre Apple tarafından geliştirilen iPhone 12’deki A14 Bionic işlemci, akıllı telefonun yeni sürümünün maliyetindeki büyümeyi de büyük oranda etkiledi.

Bu artışa rağmen iPhone 12, kendisinden daha ucuza üretilen iPhone 11 ile aynı çıkış fiyatına sahip. Apple, iPhone 12 serisinde fiyatlarda zam yapmak yerine ürün kutusundan şarj aleti ve kulaklığı çıkartma yoluna gitmişti.