Takip Edin

Tablet

iPadOS tanıtıldı

Yayınlanma tarihi

-

Apple, WWDC etkinliğinde yeni işletim sistemi iPadOS’u tanıttı.Bu gelişmeyle beraber iOS işletim sistemi ile iPad ilişkisini sonlandıran Apple, yeni iPad modellerinde kullanılacak özellikleri duyurdu.

iPadOS tantıldı
iPadOS tantıldı

Apple iPad cihazları uzun zamandır iOS kullanımıyla beraber sınırlandığı nedeniyle eleştiriye maruz kalıyor. Bu eleştirileri dinleyen Apple, sürpriz bir kararla yeni işletim sistemi iPadOS’u tanıttı. Arayüz olarak iOS ile çok büyük farkı bulunmayan bu yeni işletim sisteminin getirdiği en büyük yeniliği Çoklu Pencere Özelliği. Bu özellik sayesinde aynı uygulamanın farklı iki sayfası aynı anda iPad’nizde açılabiliyor. Ayrıca tek elle yazma ve Swiftkey gibi kaydırarak yazma gibi özelliklere sahip bu yeni işletim sistemi karanlık temayı da destekliyor.

Ayrıca Safari uygulamasında da masaüstü deneyimi sağlayan iPadOS’ta Dosyalar uygulaması üzerinden SD kart ve harici disk bağlantı desteği bulunuyor. Apple Pencil deneyimini üst seviyeye taşıyan yeni işletim sistemi kalemin tepkime süresini 20ms’den, 9ms’ye kadar düşüyor.

iPadOS işletim sistemi, iPad Air 2, tüm iPad Pro modelleri, 5. nesil iPad ve iPad Mini 4 sonrası modeller tarafından bu sonbahardan itibaren kullanılabilecek.