Takip Edin

Mobil

iOS 13 tanıtıldı! İşte özellikleri

Yayınlanma tarihi

-

Apple, WWDC 2019’da yeni mobil işletim sistemi iOS 13’ü tanıttı. karanlık tema başta olmak üzere birçok yeniliğin yapıldığı güncellemenin detayları haberimizde.

iPhone kullanıcılarının uzun süredir beklediği iOS 13, özellikle karanlık tema özelliğiyle ön plana çıkıyor. Bu özellik, gece kullanımında oldukça büyük rahatlık yaratacakken, OLED ekranlarda siyah rengi sağlamak için pikselleri kapatılması sebebiyle pil süresinde de artış sağlanacak. Ayrıca Apple’ın kendi uygulamalarına da karanlık tema özellikleri gelirken, bu tema aktif edildiğinde cihazın klavyesi bile karanlık temaya uygun olacak.

iPhone ve iPad modellerinde kullanılan yüz tanıma sistemi FaceID’nin gelecek güncellemeyle beraber %30 oranında daha hızlı çalışacağı açıklandı.

Uygulama boyutlarında %50 ve güncelleme boyutlarında %60 boyut azalması gelirken, uygulama açılış hızlarından iki kat artış sağlanacağı belirtildi.

Klavye bölümünde de yeniliklere giden Apple, artık Swiftkey gibi klavyelerde alışkın olduğumuz kaydırarak yazma özelliğini klavyeye getirdi.

iMessage uygulamasında profil resmi özelliği ekleme özelliği getirildi.

Harita uygulamasına sokak görüntüsü modu geldi. İlk etapta sadece ABD ile sınırlı olacak bu sistemin ilerleyen zamanlarda yaygınlaşacak.

AirPods üzerinden bir arkadaşınızla müzik paylaşmayı sağlayan Share Audio özelliği geldi.

Güvenlik bölümünde de ciddi iyileştirmeler yapılırken, Wi-Fi ve Bluetooth üzerinden konum takibi yapan uygulamalara izin vermeyen Apple, yeni giriş sistemini de duyurdu. “Apple ile Giriş Yap” özelliğiyle hesaplarınıza gerçek e-posta hesabı yerine Apple’ın sizin için oluştuğu bir hesap ile giriş yapabileceksiniz.

Fotoğraflar uygulaması tamamen yenilendi. Yeni uygulama arayüzü sayesinde fotoğraf düzenleme daha kolaylaşırken, video düzenleme bölümündeyse yapay zeka ve makine öğrenmesi sayesine işler daha basitleşiyor.

iOS 13’le beraber Siri’de yeni özelliklere kavuşuyor. Mesajları artık sesli olarak okuyabilen Siri, cevap vermenize de imkan sağlıyor.

Notlar uygulaması yenilendi. Artık, tüm notları galeri şeklinde tek bir yerde görebileceksiniz.