Takip Edin

Elektrikli Araç

İngiltere 2030’a kadar fosil yakıtlı araçlara yasak getirmeyi planlıyor

Yayınlanma tarihi

-

İngiltere, elektrikli araçların İngiliz karayollarında yaygınlaşmasını hızlandırmaya yardımcı olmak için 2040’tan 2030’a kadar yeni fosil yakıtlı araçlar üstündeki yasağını ileri sürmeye hazırlanıyor.

Boris Johnson’ın, koronavirüs pandemisinden yeşil bir ekonomik iyileşmeyi tetiklemeye yardım edecek bir dizi yeni temiz enerji politikasından bir tanesi olan duyuruyla bu sonbaharda elektrikli araçlara geçişi hızlandırması bekleniyor.

Elektrikli otomobil satışları kuvvetli bir biçimde artarken, bir ticaret kuruluşu olan Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği’ne göre, geçen ay Birleşik Krallık’ta satın alınan tüm yeni araçların % 7’sinin altında kaldı. Bu sayının daha da artmasını isteyen hukümet, şimdiden çalışmalara başladı.

Elektrikli otomobil üretim maliyetinin, fosil yakıtla çalışan araçlardan daha yüksek olduğu için devlet bütçesinden 500 milyon sterlinlik fon ayrılarak altyapı çalışmalarına başlanacak. Bu fonun bir bölümüyle otomobiller için şarj istasyonları, servis noktaları ve batarya üretim tesisleri kurulması beklenirken, otomobil üretim tesisleri için teşvikler yapılacak.

2030 yılı itibariyle benzinli ve dizel motora sahip sıfır araçların satışlarının yasaklanması, 2035 yılında ise hibrid motorlu otomobillerin satıştan kalkmasıyla tamamen elektrikli araçlara geçilmesi hedefleniyor.