Takip Edin

Bilim

I. Dünya Savaşı’nda görülen “Siper hastalığı” evsizlerde yeniden ortaya çıktı

Yayınlanma tarihi

-

I.Dünya Savaşı sırasında hasta askerler için kötü şöhretli bir hastalık, en savunmasız nüfuslardan biri arasında yeniden ortaya çıkıyor: evsizlikle mücadele eden insanlar. Bu hafta yayımlanan yeni bir vaka raporunda, doktorlar Kanada’nın Manitoba kentinde 48 yaşındaki bir erkeğin siper ateşi olarak bilinen bakteriyel bir hastalıktan yaşamı tehdit eden bir kalp enfeksiyonu geliştirdiğini detaylandırıyor. Yakın zamanda Amerika’nın beraberinde bölgenin başka yerlerinde de benzer vakalar rapor edildi.

Evsiz adam

Vücut biti tarafından yayılan siper ateşine Bartonella quintana bakterisi neden olur . Adaşı ateşi çok belirgindir, çünkü genelde her defasında beş gün tekrar ortaya çıkar. Diğer akut semptomlar arasında döküntüler, baş ağrısı ve bacak ve incik ağrısı bulunmaktadır.

Hastalık öncelikle I.Dünya Savaşı sırasında askerlerde keşfedildi ve muhtemelen 1915 ile 1918 arasında bir milyondan fazla insanı etkiledi. Bu yayılmaya, nerdeyse tüm askerlerin vücut biti taşıdığı ve sıkışık mahallelere zorlandığı siperlerde korkunç yaşam şartları yardımcı oldu. Etkili antibiyotikler, gerçek olmaktan hâlâ on yıl uzaktaydı. Daha sonraki araştırmalar, bu mikropların insanları en az 400 senedir enfekte ettiğini öne sürdü.

Siper ateşi kendi başına nadiren ölümcül olsa da, askerleri o kadar ağır bir biçimde hastalandırdı ki aylarca savaşamaz hale geldi ve bazılarını sakat bırakan sakatlıklar bıraktı. Tedavi edilmezse, endokardite ya da kalbin iç zarında yaşamı tehdit eden bir iltihaplanmaya da neden olabilir. Neyse ki, artık antibiyotiklerle tedavi edilebilir ve bit öldürücü pestisitlerin yaygın kullanımı, etkisini II.Dünya Savaşı sırasında sınırladı (bit bağlantısı, 1918’de Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle onaylandı).

Ancak 1990’lardan beri, doktorlar evsiz nüfusta zaman zaman B. Quintana salgınlarını rapor ediyorlar ve bazıları hastalığın kentsel siper ateşi olarak yeniden adlandırılması çağrısında bulunuyorlar. Kanada Tıp Derneği Dergisi’nde Pazartesi günü yayımlanan raporudur.

Gazeteye göre, evsizlik öyküsü olan 48 yaşındaki bir adam, göğüs ağrısı ve nefes darlığı semptomları ile Manitoba’daki bir acil servise gitti. Ziyaretten önceki 18 ay boyunca, tekrarlayan göğüs ağrısı nöbetleri ve vücut biti istilasına dikkat etti. O sırada evi vardı ama son dönemde bir barınakta yaşıyordu.

Acil servis ziyaretinden on saat sonra, adamın nefesi kötüleşti ve tehlikeli bir biçimde oksijenden yoksun kaldı, bu da bir ventilatör ve yoğun bakım ünitesine yatırılmayı gerektirdi. Daha sonra görüntüleme, kalp kapakçıklarından ikisinin çok ciddi şekilde hasar gördüğünü ve değiştirilmeleri gerektiğini ortaya çıkardı. Önlem olarak antibiyotik verilmeden önce, ilk testler semptomlarının herhangi bir bulaşıcı sebebini bulamadı. Bunun sebebi, pek çok bakterinin tam tersine, Bartonella mikroplarının hücrelerimizin içinde yaşayarak hayatta kalması, bir enfeksiyonun tespit edilmesini zorlaştırmasıdır. Doktorlar özel testler yaptıktan sonra kanında B. Quintana’nın varlığını keşfettiler .

Kapak protezi ameliyatından iki hafta sonra ve antibiyotik tedavisine devam ederken adam hastaneden taburcu edildi. Doktorlar, üç ay sonra bir takip ziyareti onun hala iyi durumda olduğunu gösterdiğini yazdı.

Muhtemelen siper ateşi, evsizlikle mücadele eden pek çok insanı bildiğimizden daha hasta yapıyor. Yazarlar, raporlarından önce Kanada’da sadece dört başka belgelenmiş hendek ateşi vakası bulabilmiş olsalar da, daha sonra altı aylık bir süre boyunca hepsi Winnipeg’deki aynı evsizler sığınma evini ziyaret etmiş olan üç vaka daha buldular. Ne yazık ki, bu diğer vakalardan ikisi felç ve afazi (dil becerilerinin kaybı) gibi kalıcı nörolojik komplikasyonlar geliştirirken, üçüncü vaka iyileşti ancak kalp kapak değişimine ihtiyaç duydu.

Bu Mayıs ayında, Kaliforniya’daki doktorlar ayrıca , 2019’da siper ateşine bağlı endokardit geliştirmekte olan, evsizlik yaşamakta olan 48 yaşındaki bir erkeğin yerel bir vakasını bildirdi. Ne yazık ki, bir kapak değiştirme ameliyatından kısa bir zaman sonra adam şoka girdi ve 2 gün öldü daha sonra kalp durması. Yazarlar, Bartonella mikroplarıni de taşıyabildiklerinden (bu mikropların neden olduğu bir başka iyi bilinen hastalığa “kedi tırmalama ateşi” denildiği için , sadece ölüm sonrası doğrulanmış olan ilk enfeksiyonunun evcil kedilerine maruz kalmasıyla kapılmış olabileceğini tahmin ediyorlar . )

Bu vakalar daha trajiktir çünkü hendek ateşi, hayati tehlike oluşturacak noktaya gelmeden çok önce antibiyotiklerle tedavi edilebilir ve bütünüyle önlenebilir. Bu salgınlar, belki de her şeyden çok, evsizlik yaşamakta olan pek çok kişinin günden güne yüzleşmeye devam ettiği kaynak eksikliğinin önemini belirtiyor.

Yazarlar, evsizlikle yaşamakta olan insanların vücut biti tedavisine daha fazla erişime sahip olması ve bütünüyle istikrarlı bir barınma olmasa da çok daha iyi barınma koşullarına sahip olmasını önermektedir. Doktorlar ayrıca vücut biti öyküsü olan hasta hastaları gördüklerinde siper ateşi için daha kolay test yapmalı ve evsizlik yaşamakta olanlar arasında da hendek ateşinin ne sıklıkla meydana geldiğini doğrulamak için daha fazla araştırma yapılmalıdır.

“Bu hastalığı önlemenin en önemli yolu evsizliği ve yoksulluğu sona erdirmektir. Aklama tesislerinin ve sabit barınmanın mevcudiyeti de bu hastalığın kontrolünün kritik bir parçasıdır. Saint-Boniface’de klinik mikrobiyolog olan çalışma yazarı Philippe RS Lagacé-Wiens, çalışma yazarı Philippe RS Lagacé-Wiens, çalışma yazarı Philippe RS Lagacé-Wiens Winnipeg’deki hastane, Gizmodo’ya e-posta yolu ile söyledi. “Sonuçta, bu hastalık, zengin toplumumuzda boyutu olmaması gerekli olan yoksulluğun bir sonucudur.”

Kaynak:  https://gizmodo.com/wwi-trench-disease-is-reappearing-among-people-experien-1845825272

 

Reklam