Takip Edin

Mobil

Huawei’in yeni harita servisi belli oldu

Yayınlanma tarihi

-

Akıllı telefonlarında Google servislerini kullanamayan Huawei, kendi servislerini geliştirmek için gaza bastı. Çinli teknoloji devi, kendi harita uygulamasını üretmek için Hollanda merkezli otomobiller için navigasyon cihazları üreten TomTom ile anlaştı.

Geçtiğimiz yıl gelen ABD ambargosu nedeniyle zor zamanlar geçiren Huawei, bir süredir kendi işletim sistemi ve uygulama servisleri için çalışmalarını sürdürüyor. Yaz aylarında HarmonyOS işletim sistemini tanıtan teknoloji devi, Mate 30 serisinde Android işletim sitemini kullanabilmesini rağmen Google servislerini kullanmamıştı. Bu yüzden global pazara yayılmakta biraz geç kalan seride kendi uygulama marketini geliştiren Huawei, kendi servislerini geliştirmekte hız kesmiyor.

Kendi harita uygulamasını geliştirmek isteyen Çinli teknoloji devi, Hollanda merkezli TomTom firmasıyla bir anlaşma imzaladı. Uygulamada TomTom şirketinin navigasyon yazılımı kullanılacakken, uygulamanın isminin Huawei Maps olması bekleniyor.

Böylece Google Haritalar servisine alternatif bir yazılıma sahip olacak Huawei, iyi bir altyapıyla beraber bu bölümünü oluşturdu. İlk olarak Huawei P30 serisiyle beraber görmeyi beklediğimiz bu uygulamanın, ilk etapta kullanıcılar tarafından nasıl tepki alacağı merak ediliyor.