Takip Edin

Mobil

Huawei, Harmony OS ile popüler mobil platformlar arasındaki temel farklardan bahsetti

Yayınlanma tarihi

-

Huawei’in Tüketici Yazılımları Bölümü Başkanı Wang Chenglu, sonunda Harmony OS ile iOS ve Android gibi diğer popüler mobil platformlar arasındaki temel farkları netleştirmeye karar verdi. Huawei, Amerikan Android’e bir alternatif olarak kendi işletim sistemi Harmony OS’yi tasarlıyor.

Chenglu, Huawei’nin yeni işletim sisteminin iOS ya da Android’in bir kopyası olmadığını, kendisine has fonksiyonları olan bağımsız bir gelişme olduğunu ifade etti. Popüler platformlara göre belli başlı avantajları olarak, ayrıntılı yazılım yetenekleri, açık kaynak kodu ve Harmony OS’yi Nesnelerin İnternetinden arabalara kadar çok çeşitli cihazlarda kullanma esnekliğinden sözetti. Chenglu, Huawei’nin 2016 senesinde kendi işletim sistemini geliştirmeye başladığını söyledi. Huawei’in tüketici iş direktörü Richard Yu, şirketin diğer Çinli elektronik üreticilerine Harmony OS ve Huawei Mobil Servislerine (HMS) erişim sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.

Harmony OS, akıllı telefon sahiplerine yepyeni bir deneyim sunuyor. Huawei, belirli akıllı telefonlarda Harmony OS 2.0’ı test etmeye başladı ve ayrıca yeni işletim sistemi için uygulamalar geliştirmek için yazılım dağıtıyor. Şirket bu sene kendi işletim sistemine dayalı 200 milyon cihaz piyasaya süremeye planlıyor.