Takip Edin

Genel

Huawei, Çin’de sokakta yürüyen Uygur Türklerinin tespitini sağlayan teknolojinin patenti ortaya çıktı

Yayınlanma tarihi

-

BBC’nin, video izleme teknolojilerini inceleyen ABD’li araştırma şirketi IPVM’e dayandırdığı habere göre, Huawei’nin 2018’de Çin Bilimler Akademisi ile beraber, “yaya özelliklerini tanımlama” başlığı altında yapmış olduğu patent başvurusunda, teknolojinin “Uygur” etnik özelliklerini tespit edebileceği öne sürüldü.

Patent başvurusuyla ilgili dokümanda, teknolojinin yayaları, cinsiyet, yaş, beden tipi, kılık kıyafet tarzının ve beraberinde “ırka” göre tanımlayabileceği, “Han Çinlisi mi Uygur Türkü mü” olduğunu belirleyebileceği bilgisinin yer aldığı iddia edildi.

Şirket, konu hakkında açıklamada, söz konusu teknolojinin etnik bir tanımlamayı amaçlamadığını belirterek, “Huawei, teknoloji kullanılarak yapılan etnik ayrımcılık ilk sırada olmak üzere her çeşit ayrımcılığa karşı çıkmaktadır.” diye konuştu.

Açıklamada, “Bireylerin ırklarına yönelik herhangi bir faaliyet asla araştırma – geliştirme (Ar-Ge) projelerimizin ve uygulamalarımızın bir parçası olmamıştır. Teknolojinin tüm kesimler için itinayla ve herkese fayda sağlayacak, kapsayıcı bir bütünlükle geliştirilmesi için devamlı çalışmaktayız.” ifadelerine yer verildi.

IPVM, önceden yayımladığı belgelerde, Çinli yapay zeka şirketi Sensetine ve yüz tanıma teknolojilerinde profesyonel Megvii şirketlerinin, Uygur Türkleri’ni tanımlamayı amaçlayan etnik kodlar içeren teknolojiler için patent başvurularında bulunduğunu ileri öne sürmüştü.