Takip Edin

Sosyal Medya

Facebook, İran ile bağdaştırdığı hesapları kapattığını açıkladı

Yayınlanma tarihi

-

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre, manipülasyon ve yanıltıcı bilgilerin yayılmaması konusunda verilen mücadele kapsamında ABD ve İngiltere vatandaşlarının takipte bulunduğu İran kökenli hesaplar silindi.

Sosyal paylaşım şirketleri, ABD içindeki ve dışındaki şahısların hesaplarından seçimleri etkilemek amacıyla yanlış bilgi yayılmasına engel olmaya çalışıyor.Facebook’un Siber Güvenlik Politikası Başkanı Nathaniel Gleicher, Facebook ve Instagram yöneticilerinin, kendilerini ABD veya İngiltere vatandaşı olarak tanıtan 82 hesap, grup ve sayfanın silindiğini aktardığını bildirdi. Söz konusu hesapların ABD Başkanı Donald Trump muhalif olarak etnik köken ve göçmenler gibi politik açıdan hassas konular hakkında paylaşımda bulundukları belirtildi.

Gleicher, son operasyonun bazı durumlarda daha karmaşık hale geldiğini, bunun da hesapların tespit edilmesini zorlaştırdığını söyledi.Şirket, 1 milyondan fazla takipçisi olan tüm hesapları sildiğini duyurdu.Instagram ve Facebook’taki İran’la bağlantılı hesapların 100 dolardan daha az bir ücret karşılığında reklamlarla şişirildiği, hesapların İranlılara ait olduğunu ancak Tahran hükümeti ile ilgileri bulunup bulunmadığı hakkında net bir bilgi olmadığı belirtildi.Facebook, ABD ve İngiltere hükümetlerinin yanı sıra araştırmacılara ve diğer teknoloji şirketlerine de konu hakkında bilgi verdi.

Yapılan açıklamalar Twitter ve Alphabet şirketlerinin de İran’daki reklam faaliyetleriyle bağlantılı yüzlerce hesabı kapattığı yönünde.İnternet devleri, uzun süredir Rusya’nın sosyal platformlar aracılığıyla ABD’nin 2016 yılındaki başkanlık seçimlerinin sonucunu etkileme çabalarına engel olamamakla suçlanıyordu. Şirketler, söz konusu tepkilerin artması üzerine yabancı müdahalelerle mücadele çalışmalarına hız verdi.